Již tuto sobotu bude na Velké šanci pěkně živo

MOSTY U JABLUNKOVA Již tuto sobotu 21. srpna 2021 bude na opevnění Velká šance pěkně živo. Od 11:00 bude zde probíhat akce ŠANCEFEST s bohatým historickým a kulturním programem, vařením soutěžních gulášů. Akce se bude konat u příležitosti 400. výročí první zmínky o této historické památce.

Během sobotního celodenního programu nadšenci historické inscenace přiblíží účastníkům nejen válečné zápolení, ale především každodenní život vojenské posádky, představeno bude také řemeslo těšínského puškařství. Přítomní budou mít možnost zhlédnout ukázku děla s kompletním vybavením a dobový hmoždíř. Historickou atmosféru dotvoří vystoupení kapely Ragojka, která bude vystupovat v prostředí dobového tábora.

U návštěvnického centra budou lidoví řezbáři vyřezávat umělecká díla, pro děti jsou nachystány dřevařské dílničky, nebude chybět řemeslný jarmark. Od 15:00 hodin bude probíhat ochutnávka a hodnocení nejlepších soutěžních gulášů. Veřejnost budou bavit kapely a zpěváci jako jsou Bohuš Matuš, Górole, kapela SAGAR + Queen show, hvězdou večera bude Adam Ďurica.

Neopakovatelnou show slibuje originální představení „Velká šance s odvazem“ v podání herců ostravského Divadla improvizace ODVAZ, a to v pátek 20.8.2021 v 17:30 v Kulturním domě PZKO – Kasowy v Mostech u Jablunkova. Herci se inspirovali historií opevnění šance. Vstup na divadlo je zdarma.

Čtyřsetletou historii opevnění Velká šance přibližuje rovněž výstava s názvem Šance v Mostech u Jablunkova – Obrana slezské hranice v průběhu staletí, která je k vidění v Dřevěnce na Fojtství až do 8. října. Autorem nově vydané stejnojmenné publikace je historik Muzea Těšínska Martin Krůl.

Komentáře