Procházka s průvodcem i parkem jablunkovského sanatoria

JABLUNKOV Jablunkovské centrum kultury a informací pořádá během prázdnin Procházky starým Jablunkovem s průvodcem. Letos poprvé uspořádalo prohlídku s průvodcem nádherným parkem jablunkovského sanatoria.

První procházka Jablunkovem se uskutečnila již ve středu 7. července, druhá pak 18. srpna. Ve dnech 21. července a 4. srpna byla na programu procházka nádherným parkem jablunkovského sanatoria.

A tak ve zmíněné dny před vrátnicí jablunkovského sanatoria postával hlouček zvědavých účastníků.

„Do parku chodím často, je nádherný v každém ročním období, vždy tam člověk najde něco kouzelného. Na jaře kvetou rododendrony, na podzim zaujme barevné listí, ale i v zimě je zde nádherně. Přišla jsem ze zvědavosti, jestli se ještě něco nového dozvím,“ sdělila své dojmy jedna z účastnic.

Průvodkyně Anna Szotkowská všechny přítomné seznámila nejen s historií parku, ale upozornila na zajímavé a vzácné dřeviny, které až z dálného východu či Ameriky zdobí park. Procházka trvala bezmála tři hodiny a účastníci se o tomto nádherném zakoutí dozvěděli hodně cenných informací.

Unikátní parková sbírka dřevin beskydského plicního ústavu vznikala v letech 1924 – 1938. Na jeho tvorbě se podílela řada renovovaných evropských firem. V době zakončení park představoval ojedinělý soubor dřevin. Kromě vzácných rostlin arboretum zdobí sochy Vincence Makovského a Jana Třísky. Samotná budova sanatoria je také památkově chráněným objektem.

V 90. letech 20. století proběhly výrazné zásahy do vzhledu arboreta. Byly vykáceny desítky stromů, vytvořeny nové vycházkové chodníky, lavičky a přístřešky. Jednotlivé významné botanické druhy jsou označeny tabulkami s popisky. Ještě před pár lety byl park pro veřejnost uzavřen. V současné době je volně přístupný.

„Pokud chcete načerpat energii, odpočinout si v přírodě, ocitnout se v jiném světě, park jablunkovského sanatoria je tím ideálním místem v každém ročním období, neboť zakladatelé Plicního sanatoria se řídili heslem – Nikdo není tak chudý, aby nemohl vnímat krásu,“ těmito slovy se účastníci rozloučili v místě, kde procházka začínala.

 

 

Komentáře