Když padají jablka jsou hnědé popelnice nejtěžší

TŘINEC Popelnice jsou nejtěžší na podzim. Lidé plní hnědé nádoby padaným ovocem, plevelem, shrabaným listím, větvemi. V Třinci během jednoho svozového dne tak popeláři svezou až třicet tun bioodpadu.

Každá osádka vysype během jedné směny obsah 350 až 450 popelnic a najede desítky kilometrů. – Do auta se vejde až pět tun odpadu a opravdu tolik nyní svážíme z každého okruhu. Když uděláme čtyři až pět jízd denně, pak závozníci přiblíží k popelářskému autu v popelnicích i 18 tun za směnu. Po práci jsou právem vyřízení. A to máme letos krásný a poměrně suchý podzim, jindy by už také mohli tahat těžké nádoby ze sněhu – říká řidič skupiny SMOLO Tomáš Lyčka.

Bioodpadu je každým rokem více, což souvisí se změnou způsobu žití ve venkovských částech, kdy lidé stále méně kompostují nebo chovají domácí zvířata, kterým by zkrmovali přebytky ze zahrady. To potvrzují i údaje. – Jen za poslední dva roky se produkce bioodpadu zvýšila o 415 tun, zhruba o 16 procent. Obce se snaží své občany více motivovat ke třídění biologicky využitelných složek tak, aby nekončily v černých nádobách a vyhověly požadavkům novely zákona o odpadech a snížily množství odpadu, které končí na skládce – uvádí vedoucí komunálních služeb SMOLO CZ Tomáš Ondraszek.

Listopad je letos posledním měsícem, kdy se sváží obsah hnědých popelnic každé dva týdny. Od prosince až do února včetně se bude bioodpad svážet jen jednou za měsíc.

 

 

Komentáře