Když u nás zaklepalo 25 uprchlíků, prostě jsme se jich ujali

TŘINEC Když dobrovolník, který sváží autobusem běžence z války zmítané Ukrajiny do bezpečí, vyklopil před hotelem STEELHOUSE ve středu ráno pětadvacet uprchlíků,  managment hotelu zareagovat velmi rychle. Pro všechny se našlo ubytování, strava, zaměstnanci zařídili i postýlku pro malé dítě, kočárek a pleny.

Na tuto možnost jsme se vlastně připravovali, ale vyhledala si nás sama a neoficiální cestou. Pán, který jezdí pro vysílené uprchlíky na přeplněné ukrajinské hraniční přechody, je chtěl ubytovat v podhůří Beskyd. Ta ubytovna nakonec neměla kapacitu, a tak přijel k nám.  Když u nás zaklepalo 25 uprchlíků, prostě jsme se jich ujali a majitelé souhlasili s tím, že prozatím vezmou veškeré náklady na ubytování a stravu na sebe – říká manažerka STEELHOUSE Iva Pindorová.

Vedení hotelu koordinuje péči o ukrajinské uprchlíky s Magistrátem města Třinec. – Dovedou reagovat pružně hned nám zařídili kočárek pro kojence a další potřeby. Navíc s městskými organizacemi, jako je Knihovna Třinec nebo kino Kosmos zařizujeme volnočasové aktivity pro děti, aby zapomněly na to utrpení a rychleji se zapojili do života u nás. Někteří dospělí hned deklarují, že chtěli v Třinci zůstat, ženy se nabízí, že by přijaly práci v kuchyni. Jiné chtějí pokračovat dál a spojit se s rodinou v jiných částech Evropy – doplňuje Iva Pindorová.

Celkem je v třineckém hotelu STEELHOUSE ubytováno 25 osob, převážně ženy s dětmi, jsou mezi nimi i tři muži ve vyšším věku, kteří již nemají brannou povinnost.

Komentáře