Knihovna v Třinci pořádá Festival svobody

TŘINEC V listopadu uplyne 33 let od Sametové revoluce a při této příležitosti připravila Knihovna Třinec na pátek 11. a sobotu 12. listopadu Festival svobody. Hlavním tématem bude dezinformační válka, válka na Ukrajině a energetická krize. Na platformě tak zvané „Živé knihovny“ vystoupí řada zajímavých hostů.

V několika málo minulých měsících čekalo demokracii v České republice několik zatěžkávacích zkoušek, které nepolevují. Nejpalčivěji se jedná o epidemii covidu, válku na Ukrajině a z ní vyplývající energetickou krizi, vlnu zdražování či lavinu dezinformací všeho druhu. Právě proto vznikla myšlenka pořádat v Třinci festival, který by demokracii přímo podpořil. – Knihovna patří k pilířům fungování demokratické společnosti a je symbolem svobodného myšlení. Síť knihoven představuje tisíce míst v celé České republice, která slouží přímému naplňování principů demokracie poskytováním rovného přístupu k informacím i prostoru pro diskuse a setkávání – řekla ke vzniku Festivalu ředitelka třinecké knihovny Martina Wolna.

Pozvání knihovny přijaly ve svých oborech respektované osobnosti. Jako „Živé knihy“ vystoupí například náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn, prof. Vladimír Baar z Ostravské univerzity, novinář a komentátor ruského původu Alexandr Mitrofanov, ukrajinská hudebnice a moderátorka Elizabeta Mys, knihkupec Jan Becher, spisovatelka Ewa Szczerbowa, finanční poradkyně Šárka Pindorová či slamer a sociální pracovník ukrajinského původu Tim Postovit.

Formát Živé knihovny bude následující: na jeden den se vybraná osobnost stane „živou knihou“, která bude posluchačům vyprávět svůj příběh. Povídání bude probíhat ve čtyřicetiminutových intervalech rozdělených na 20 minut povídání, 10 minut diskuse s návštěvníky a 10 minut bude vyhrazeno na přestávku. Pozvaní hosté zůstanou na svých místech a návštěvníci si budou přecházet od jedné živé knihy k další. Po skončení Živé knihovny bude následovat panelová diskuse s některými „Živými knihami.“

Komentáře