Knihovníkům chybí čtenáři

TŘINEC Minulý týden se na Knihovně Třinec objevil ručně vyrobený transparent „Chybíte nám, čtenáři.“ Třinečtí knihovníci tak dali vědět, že jsou stále tady, a že na své čtenáře a uživatele stále myslí. Zároveň pro ně připravili virtuální náhradu ČteFestu.

Během posledních několika týdnů jsme si s kolegyněmi a kolegy naplno uvědomili, jak smutná a prázdná je knihovna bez lidí, a jak moc nám klasický provoz chybí. Od chvíle, kdy jsme zavřeli se snažíme být s našimi čtenáři ve spojení alespoň virtuálně a se pomáhat, kde to jen jde. Přesto ta setkání mezi regály knih nebo v přednáškových místnostech nevynahradí – říká ředitelka Knihovny Třinec Martina Wolna.

Poslední vyjádření vlády a plán na rozvolňování opatření dává naději, že by se knihovna mohla 8. června znovu otevřít veřejnosti.  – Vítáme tento plán a už se připravujeme na to, abychom mohli otevřít a zajistit bezpečný chod knihovny pro naše návštěvníky i zaměstnance. Je to hodně plánování, příprav a promýšlení, které služby a v jakém rozsahu spustit – dodala ředitelka.

Jedním z prvních kroků k cestě za čtenáři je znovuotevření biblioboxu, který se nachází před knihovnou na ulici Lidická. Ten je otevřen od pondělí do pátku od 7:00 do 15:00 a čtenáři do něj mohou vracet vypůjčené knížky a časopisy. Aktuální opatření a další informace si mohou uživatelé Knihovny Třinec přečíst na webu knihovny.

Opatření, která pomáhají v boji proti COVID-19 se dotkla také dlouho chystaného prvního ročníku Čtenářského festivalu Třinec. Ten měl odstartovat v neděli 19. dubna a trvat až do následující soboty. Organizátoři se rozhodli, že se aspoň částečně pokusí vynahradit zážitky, které měli pro malé i velké čtenáře připravené, a festival přesunuli na sociální sítě a internet. Pro čtenáře to znamená, že do soboty 25. dubna se vždy v 17 hod. objeví video, text nebo píseň na Facebooku nebo Instagramu festivalu. Podzimní termín festivalu je 18.-24. října 2020.

 

Komentáře