Veřejná autobusová doprava se pomalu vrací do normálu

  Ilustrační foto

  REGION Veřejná autobusová doprava v Moravskoslezském kraji se postupně vrací do normálu. Od 25. dubna budou cestující opět nastupovat a vystupovat předními dveřmi a bude je odbavovat řidič. Zároveň stále platí nařízení maximálně dodržovat hygienická opatření chránící před nákazou.

  Kvůli ochraně řidičů zakázal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák
  nastupovat a vystupovat do veřejných autobusů předními dveřmi 16. března. Řidiči
  nesměli cestující ani odbavovat, to znamená, že zhruba 6 týdnů se v autobusech
  neplatilo jízdné. Kraj zároveň zrušil režim zastávek na znamení.

  Jako jedni z prvních v Česku jsme vytvořili řidičům jakousi ‚ochrannou bublinu‘.
  Jsme přesvědčeni, že opatření byla správná. Svědčí o tom i fakt, že zatím nemáme potvrzeno ani jedno onemocnění řidiče nebo cestujícího, způsobené přenosem v autobusu – uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že stav, kdy se fakticky jezdí zadarmo, však není možné dále udržet.

  K opatřením, které kraj doporučil dodržovat ve veřejné dopravě patří mj. naprostá minimalizace hotovostních plateb a interakce řidiče a cestujícího. – Od soboty 25. dubna bude zakázáno ‚dobíjení‘ karty ODIS nižší částkou než stokorunou tak, aby se minimalizoval počet těchto transakcí. Žádáme cestující, aby si včas koupili dlouhodobé časové jízdenky ODIS nebo si nahráli dostatečný kredit v elektronické peněžence své ODISky. Udělejte to ideálně přes e-shop podle vydavatele ODISky. Využít můžete i Dopravní infocentra ODIS anebo pokladny vlakových nádraží Českých drah. Všechny tyto způsoby jsou nejen rychlejší, ale hlavně bezpečnější, protože nedochází ke shlukování lidí v malém prostoru u řidiče. Když už opravdu musíte platit hotově, nachystejte si přesnou částku – žádá náměstek hejtman Jakub Unucka.

  Na konci letošního roku budou všechny autobusy umožňovat platit jízdné kromě
  ODISky i bankovní kartou. Stejně tak budou odbavovací systémy schopny přečíst QR
  kód jízdenky, kterou si cestují zakoupí v mobilní aplikaci MůjODIS. Ve spolupráci s
  obcemi chce kraj lidem umožnit vyřídit si ODISku na obecních úřadech.

   

  Komentáře