Kontrola elektronických dálničních známek už probíhá

  MSK Elektronické dálniční známky jsou novinkou letošního roku. V Moravskoslezském kraji na zpoplatněných úsecích komunikací již nyní můžeme potkat policisty, kteří provádí kontrolu těchto známek.

  Policisté v Moravskoslezském kraji disponují několika sadami pro kontrolu elektronických dálničních známek. Systém funguje tak, že se registrační značka vozidla načte buď externí kamerou umístěnou ve služebním policejním vozidle, nebo kamerou, která je součástí tabletu. – Policisté tak mohou provádět kontroly i na dálničních parkovištích. Mohou se také připojit na mýtnou bránu. Díky připojení na internet je databáze uhrazených časových poplatků za užití zpoplatněné pozemní komunikace aktuální – uvedla mluvčí Soňa Štětinská.

  Systém oznamuje registrační značku a typ vozidla, údaje jsou porovnávány také například s databází odcizených vozidel, technických prohlídek a uhrazeného povinného ručení. Systém rozpozná také cizí registrační značky.

  Pokud systém oznámí vozidlo bez dálniční známky a policisté po ověření online dotazem zjistí, že auto vskutku nemá „dálniční“ známku, provádějí fyzickou kontrolu. – V případě neuhrazení poplatku jsou policisté oprávněni uložit blokovou pokutu na místě v příkazním řízení až do výše 5 tisíc korun, nebo přestupek oznámí příslušnému správnímu orgánu – upřesnila policejní mluvčí.

  „Staré“ dálniční známky přestaly platit na konci ledna, z čelního skla je potřeba známku odstranit.

   

  Komentáře