Letní galerii si děti užijí

TŘINEC Dvě výstavy jsou nyní k vidění v Galerii města Třince a obě cílí především na dětské návštěvníky. V prostoru kulturního domu Trisia vystavuje Jan Pffeifer, v knihovně prezentují svou tvorbu malá nakladatelství a tiskařská studia. Obě výstavy bude možné navštívit až do konce prázdnin a zaujmou také dospělé.

To, že se nám v tuto chvíli sešly dvě výstavy, které si užijí děti i rodiče, je výjimečná situace. Plán pro letošní rok byl navíc takový, že výstavy budou probíhat pouze v kulturním domě. Skoro půl roku ale byly galerie pro veřejnost uzavřeny, pak přišlo překotné rozvolnění a spousta změn, takže jsme jednu z výstav umístili právě do knihovny. Shodou okolností jde o prezentaci knižní a tiskařské tvorby.  Výstava Jana Pffeifera v kulturním domě odkazuje k tradičním středověkým řemeslům a je hodně interaktivní – sdělil Jan Delong, mluvčí Knihovny Třinec, jejíž součástí je třinecká galerie.

Výstava v Knihovně Třinec má název Moji přátelé a byla zahájena v červnu v rámci prvního Čtenářského festivalu v Třinci. Kurátorkou je Pavla Krkošková z dílny Uutěrky, která se rozhodla výstavní prostor zaplnit tvorbou dalších čtyř malých nakladatelství a tiskařských studií, jež se věnují z velké části literatuře pro děti. Cílem je ukázat, že knihy mohou vznikat ručně a mohou být vnímány jako umělecké dílo, ale také poukázat na rozmanitost knižního trhu.

Výstava Jana Pffeifera s názvem POHYB / POHNI / V POHYBU nabízí trochu odlišný zážitek. Návštěvníci ji najdou v prostoru kulturního domu Trisia a je inspirována rytířskými turnaji a středověkými řemesly, například zbojířstvím a kovářstvím. Výstava je tvořivá, podle návodu si mohou děti vytvořit vlastní ornament nebo zbroj. Prostor galerie díky tomu připomíná hravou interaktivní zónu, kterou Pffeifer vytvořil s kurátorkou Andreou Kaňkovskou.

Díky spolupráci s kulturním domem Trisia je navíc výstava přístupná celý týden – od pondělí do pátku od 9:00 do 17:00 a o víkendech od 14:00 do 17:00. Obě výstavy bude možné navštívit a zhlédnout do konce srpna. Vstup je zdarma.

Foto: TZ

Komentáře