Lidé a vlci v Beskydech

JABLUNKOV Na Radnici v Jablunkově se 30. října konala zajímavá přednáška, která byla věnována vlkům a problematice spojené s jejich výskytem v krajině obývané člověkem. Zájem o tuto problematiku ze strany veřejnosti byl velký,  sál byl zaplněn skoro do posledního místa.

V Beskydech má vlk svoje místo, je naším staronovým sousedem. Vlci jsou dobří lovci a mohou tak pomáhat regulovat přemnožené velké kopytníky, kteří způsobují značné škody zemědělcům i lesníkům, ale zároveň nepohrdnou snadně dostupnou kořistí v podobě ovcí, koz a jiných hospodářských zvířat.

Přednášku pořádal Odbor životního prostředí a zemědělství v Jablunkově. Pozvání přednášející byli znalí věci, a přednášky byly na téma – proč se vlci vrátili do Beskyd, jak stát pomáhá chovatelům, kam se obrátit, když nám vlci způsobí škodu, apod.

Přednáška byla zakončena diskusí. Hovořilo se o tom, že zabezpečit ovce před vlky je téměř nemožné. Kdo má pár ovcí nebo koz, tak je může dát na noc do chléva, ale u velkých stád je to problém. Před vlky může sice ochránit pastevecký pes, ale není to levná záležitost.

Diskutovalo se i na téma, zda pastevecký pes může napadnout turisty, jelikož tito psi stráží své stádo ovcí ve dne v noci a to za jakéhokoliv počasí proti útoku vlků, ale i proti jiným vetřelcům – lidem, zvířatům či dokonce předmětům. Pokud vkročíte na teritorium pasteveckého psa, dá vám to jednoznačně najevo hlasitým štěkotem a zastrašováním.

Více o vlcích si můžete vyhledat na stránkách https://www.navratvlku.cz/.

 

Komentáře