TŘINEC Dělené třetí čtvrté místo v anketě Juniorka sezony 2018-2019 obsadila 15letá florbalistka Vendula Maroszová z Třince nastupující za juniorské a dorostenecké družstvo FBC Ostrava.

Momentálně válíte v barvách florbalového celku FBC Ostrava. Původně jste se prý věnovala jinému sportovnímu odvětví.
S rodiči jsme chodili bruslit na zimák. Potkal mě nějaký trenér a zeptal se, zda bych to nechtěla zkusit. Postavila jsem se do brány a chytlo mě to.

Kolik vám bylo?
Hokej jsem hrála od osmi do jedenácti let tady v Třinci. To chytání bylo docela v pohodě, protože kluci ještě nestříleli nahoru a neměli takovou sílu.

Proč jste vyměnila hokej za florbal?
Mě se ten sport vždycky líbil, navíc je více pro holky. Tak jsem to zkusila, a chvíli kombinovala hokej s florbalem, asi tak tři čtyři měsíce. Nedalo se to zvládat, protože hokej je náročný sport. Mamka mi nakonec řekla, ať se rozhodnu, a já si vybrala florbal. A vůbec toho nelituji.

V kolika letech jste začala hrát florbal za Třinec?
Asi tak ve dvanácti. Klub neměl žákovské družstvo, a tak jsem hned nastupovala za dorostenky. Dva roky jsem hrála na výjimku se staršími. Myslím si, že to mi nejvíce pomohlo. Vlastně odmalička jsem hrála se staršími hráčkami a díky tomu jsme se pořád zlepšovala.

Vaše výkonnost stoupala neustále, až se o vás začaly přetahovat Vítkovice s FBC Ostrava. Vybrala jste si správně?
Zpočátku jsem do Ostravy dojížděla. Klub FBC Ostrava mi v mnohém vyhověl, bydlím přímo u haly, mohu chodit na ranní tréninky, všechno mám na jednom místě. Jsem v prvním ročníku na obchodní akademii v Ostravě. Uvažovala jsem o sportovním gymnáziu, ale to je náročné. Jelikož hraji první ligu juniorek, která je časově hodně náročná na cestování, řekla jsem si, že bych ten gympl možná nezvládala.

V Ostravě studujete, za Ostravu hrajete. Jak často se dostanete domů do Třince?
Doma moc často nebývám. Přijedu třeba v pátek večer po tréninku a kolikrát už v sobotu ráno jedu někde na nějaký dvoudenní výjezd. Pořád jsem na cestách.

Takže ani moc nepaříte?
Já na nějaké párty ani moc nejsem. To se raději pořádně vyspím. Mám ráda předem daný režim, nesnáším nic nedělat, náročný program mi vyhovuje.

Jaký je váš post?
Hraji na hrotu, často jsem na konci gólových akcí, díky výborné lajně. Jsem ráda, že se nám daří, jak v dorostenkách, tak v juniorkách, protože nastupuji za obě družstva. Abych se přiznala, nečekala jsem, že v konkurenci reprezentantek budu mít v průměru kolem pěti kanadských bodů na zápas. Snad mi to tak půjde i dál.

Skvělé výkony vás posunuly až do reprezentace.
Ano, jsem v reprezentaci do 19 let. Jsem ráda, že jsem začínala právě tady v Třinci. Myslím si, že bych nebyla tak daleko, kdybych nezačínala pod Kajfim (Jiřím Kajfoszem – pozn, aut.).

Jak si malujete vaši florbalovou budoucnost?
Existuje možnost, že bych v září mohla odletět na tři měsíce do Švédska a hrát tam nejvyšší juniorskou soutěž. Myslím si, že by mi to pomohlo i s výhledem do reprezentace, protože švédský florbal je nejlepší na světě. Měla bych individuální plán s následným přezkoušením. Školu přerušit rozhodně nechci. Mám skvělou paní ředitelku, která mi ve všem vyhoví. A další plány? Co nejdříve se dostat do extraligy žen a jednou si vyzkoušet zahraniční angažmá.

Komentáře