Moravskoslezský kraj se připravuje na očkování veřejnosti. Nejstarším občanům pomůže s registrací do systému

  MSK Občané nad 80 let se budou moci obrátit na krajský úřad kvůli objednání na očkování. Moravskoslezský kraj zřídil bezplatnou linku, na které budou k dispozici úředníci, kteří seniorům pomohou s registrací do systému nebo je přímo po telefonu objednají. Linka 800 720 210 bude od pátku 15. ledna aktivní denně od 8 do 18 hodin, včetně sobot a nedělí. Očkovat by se mělo už od 16. ledna.

  Vakcinace v regionu začala spolu s novým rokem. Od 4. ledna  byla naočkována zdravotnickým pracovníkům první várka 3510 vakcín. V následujícím týdnu do kraje dorazilo dalších 5 850 dávek určených opět pro zdravotníky, ale také do sociálních zařízení pro jejich zaměstnance a klienty. Tato várka bude postupně naočkována do konce tohoto týdne.

  Moravskoslezský kraj také obdržel 8400 vakcín Moderny. Dnes se rozváží skoro pět tisíc z nich do sociálních zařízení napříč krajem. Přes tři tisíce dávek bude distribuováno moravskoslezskými hasiči, kterým jsme dodali mrazící boxy potřebné pro správné uchování zdravotnického materiálu. Toto množství jsou jednotlivá sociální zařízení schopna aplikovat sama. Necelé dvě tisícovky vakcín rozvezou po kraji mobilní očkovací týmy, a to do těch zařízení, které nemají k dispozici lékaře – sdělil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Zbývajících zhruba 3500 vakcín Moderna pak bude do zbylých sociálních zařízení distribuováno a následně aplikováno po neděli a všichni zájemci ze sociálních zařízení by tak měli být naočkování.

  Pokud se jedná o očkování veřejnosti, které se týká občanů nad 80 let a zdravotníků, tedy například praktických či ambulantních lékařů nebo zdravotních sester, všichni se budou moci do centrálního rezervačního systému hlásit už od zítřka, tedy 15. ledna. Další občané se budou moci objednávat od 1. února.

  Očkování nejstarší části populace se týká lidí, kteří žijí ve své domácnosti nebo se svými blízkými. Jelikož se dá předpokládat, že nejstarší občané nejsou v práci s počítačem sběhli, kraj zřídili telefonní help linku, na které budou seniorům k dispozici krajští úředníci. Budou lidem s objednáním pomáhat na dálku, kdy je objednávkovým systémem provedou, nebo jim rezervaci přímo vytvoří po telefonu. Kromě krajské bezplatné linky 800 720 210, bude k dispozici linka 1221, kterou provozuje Ministerstvo zdravotnictví ČR. Nutno dodat, že na druhou vakcínu už se lidé nebudou muset objednávat, druhý termín očkování vygeneruje přímo systém. Takže když přijde občan k prvnímu očkování, ihned se dozví, kdy má přijít podruhé

  Kraj by měl podle Ministerstva zdravotnictví ČR v lednu dostat 34 tisíc dávek, v únoru 37 tisíc, v březnu by do kraje mělo podle plánu dorazit 55 tisíc vakcín a od dubna pak měsíčně kolem 120 tisíc očkovacích dávek.

  Komentáře