Na hraničních přechodech se Slovenskem začnou kontroly

MOSTY U JABLUNKOVA Policie České republiky bude provádět od dnešní půlnoci po dobu deseti dnů kontroly na státních hranicích se Slovenskou republikou. Důvodem jsou nelegální migranti.

Na základě usnesení vlády, Počínaje půlnocí ze středy 28. září na čtvrtek 29. září  budou v celé délce státní hranice se Slovenskou republikou znovuzavedeny hraniční kontroly na 27 bývalých hraničních přechodech, které zahrnují 17 hraničních přechodů silničních, 7 železničních a 3 říční hraniční přechody. Na jiných místech nebude možné, až na stanovené výjimky, minimálně po dobu následujících deseti dnů státní hranice překračovat. Výjimka platí pro občany, kteří hospodaří jako zemědělci v bezprostřední blízkosti státních hranic a také pro lesníky, myslivce či rybáře při výkonu práce v bezprostředním příhraničí.

Znovuzavedení kontrol na vnitřní hranici v souladu s článkem 28 Schengenského hraničního kodexu vnímám jako krajní řešení situace, která nemá příčiny na území České republiky, nicméně na naše příhraničí i vnitrozemí významně dopadá uvedl policejní prezident  Martin Vondrášek.

Dle slov ředitele služby cizinecké policie Milana Majera, Policie České republiky od začátku letošního roku ke včerejší půlnoci zajistila na našem území celkem 11 983 tranzitních nelegálních migrantů, což výrazně překračuje čísla, kdy v roce 2015 migrační krize v Evropě vrcholila.

Do samotných opatření bude na jednu dvanáctihodinovou směnu zapojeno až 500 policistů a dalších 60 příslušníků Celní správy České republiky, kteří byli povoláni k plnění úkolů Policie České republiky. Náklady, které si uvedená ochrana vnitřních hranic na dobu deseti dnů vyžádá, přesánhnou 20 milionů korun.

Komentáře