Porta Aperta opět otevřela dveře dílen dokořán. I pro japonského velvyslance

REGION V sobotu 17.září proběhl již druhý ročník celorepublikové akce Porta Aperta – brány dílen dokořán! V Mikroregionu Górolsko Swoboda návštěvníci, mezi kterými nechyběl ani japonský velvyslanec Hideo Suzuki, mohli navštívit hned pět míst.


První dvě dílny se nacház našli zájamci v Jablunkově. Otevřeno měla dílna jablunkovské keramiky Ivony Davidové i dílna Vůně Goralie Ivany Di-Giustové. V keramické dílně návštěvníci měli možnost vyzkoušet si práci s hlínou a vytvořit si tak nějaký vlastní produkt, nebo zakoupit některý z hotových keramických produktů. Vůně Goralie nabízela návštěvníkům ukázky výrobního procesu produktů s regionální tématikou.

Další dílna, kterou bylo možno v rámci akce navštívit, se nacházela v Mostech u Jablunkova. Jednalo se o dílnu Kristýny Muchové, a návštěvníci v ní mohli ochutnat domácí žitnou polévku a dozvědět se něco málo o výrobě stružoka – tzn. tradiční slaměné matrace.

Cestou na Hrčavu bylo možné navštívit čtvrté otevřené místo, Muzeum na Grapie
v polské Jaworzynce. Probíhaly zde prohlídky muzea a byly připraveny workshopy výroby eko tašky s motivem istebňanského křížkového vyšívání, zdobená razítka, příprava beskydských herbářů a ochutnávka bylinných čajů.

Posledním místem Porty Aperty byl Grunt na Trojmezí rodina Staňova. Majitel gruntu, Petr Staňo, ukazoval návštěvníkům výrobu sýrů v nově otevřené kolibě, probíhala také degustace sýrů a syrovátky. V jeho kamenné prodejně jste mohli najít také regionální výrobky dalších výrobců z Mikroregionu Górolsko Swoboda. Hostem Hrčavského gruntu byla Elżbieta Waszut, která šije tradiční goralské kroje. Na Hrčavě předváděla své výrobky, například goralské sukně pro dívky.

Hrčavu poctili svou návštěvou japonský velvyslanec Hideo Suzuki a také poslankyně Pavla Golasowská.

Společně ochutnali několik produktů z Mikroregionu Górolsko Swoboda a zároveň pokřtili noviny „Dóma w Gorolski Swobodzie.“ K závěru akce Petr Staňo pasoval pana velvyslance na gorola a věnoval mu gorolský klobouk.

U příležitosti Porty Aperty byla vyhlášena fotografická soutěž o hodnotné ceny.

Foto: TZ

Komentáře