REGION V noci začne platit letní čas, hodiny se posunou o hodinu vpřed z 2:00 na 3:00. Budeme tedy spát o hodinu méně.

Většina počítačů a mobilních telefonů se přenastaví automaticky, ručně bude potřeba nastavit  například hodiny na elektrických spotřebičích či v autě. Nezapomeňte si ještě večer posunout čas.

Na letní čas (česká zkratka SELČ – středoevropský letní čas) přechází skoro celá  Evropa. Změna nastává ve všech časových pásmech současně.  V Československu byl každoroční letní čas zaveden v roce 1979.

Změna času na letní nebo zimní je velmi kontroverzní téma, má mnoho odpůrců, ale i příznivců. Účelem zavedení bylo lepší využití denního světla a menší spotřeba elektřiny. Počátkem roku 2018 Europoslanci odhlasovali, aby se změnou času zabývala Evropská komise. Politici se dohodli, že střídání letního a zimního času bude trvat jen do roku 2021, kdy k němu dojde 28. března a 31. října. Jednotlivé členské země si pak samy určí, zda zachovají zimní, nebo letní čas. Uvidíme, jak to nakonec bude v dalších letech.

Letní čas má údajně pozitivní vliv na psychiku i biologický rytmus člověka, ale samotný posun času se po psychické stránce se projevuje negativně.

A jak to máte Vy?

Foto: wiki

 

Komentáře