Reportáž: Trojmezí zeje prázdnotou

HRČAVA  Zatímco v Praze v období zákazu vycházení se cyklisté o víkendu nemohou minout na cykloturistických stezkách, tak Trojmezí na česko-polsko-slovenské hranici je liduprázdné.


V sobotu odpoledne jsem se vydal na zdravotní procházku ven do přírody. Zvolil jsem si místo, kam obvykle směřuje hodně turistů nejen od nás, ale i od našich sousedů z Polska a Slovenska – Hrčavu.

Ihned po příjezdu jsem zjistil, že není normální stav, jelikož na spodním parkovišti bylo jen jedno vozidlo a na horním asi čtyři. I procházka obcí signalizovala, že obyvatelé se drží vládního nařízení nevycházet ven. Ulice a cestičky jsou prázdné, jen na několika zahradách lidé shrabovali loňskou trávu nebo dělali jarní úklid.

Pražírna kávy byla zavřená, tak jsme pokračovali kolem slovenské hranice, na níž byly zátarasy, k známému Trojmezí. Na polské straně stála Policie a směrem z Jaworzynky byl přístup k obeliskům zakázán a přísně hlídán. V altánku seděla rodinka s dvěma dětmi, které běhaly s rouškami na tváři po české straně. Jinak nikde ani živáčka a to bylo sobotní odpoledne! Také bufet na naší části hranice nebyl zprovozněn.

Vracíme se zpátky kolem Sýrárny Hrčavský grunt rodiny Staňových, kde se většina turistů zastaví a dá si Hrčavské pivo, kávu nebo si koupí mléčné výrobky ze Staňovy farmy. Podařilo se mi majitele „odchytit“ a zeptat se ho na současnou situaci.

Nemohu říci, že jsme snížili prodej, ale kompletně zastavili! Situace je kritická, ne-li likvidační. Do obchůdku nevstoupí za týden ani noha. Poláci vzali zabezpečení hranice jako za totality. Na všech možných přechodech stojí ozbrojené hlídky a s dalekohledy na noční vidění hlídají hranici 24 hodin denně a neprodyšně. Trojmezí je úplně osiřelé. Podařilo se mi sice dodat část zboží do jedné prodejny v Čierném, ale to nám trn z paty nevytrhne. Malí podnikatelé, pokud bude zákaz vycházení ještě chvíli trvat, padnou – konstatuje smutně Staňo.

Cestou zpátky ještě potkáváme jeden pár, který venčí psy a to je vše. Hrčava a Trojmezí jako by neexistovaly…..

Text a foto: Pavel Zubek

Komentáře