Na jablunkovské radnici vystavuje slabozraký výtvarník

JABLUNKOV Letos ve Slezsku probíhá již 25. ročník festivalu Dny umění nevidomých. Součástí tohoto festivalu je i výstava slabozrakého výtvarníka Milana Linharta Doteky radosti, která nyní probíhá na jablunkovské radnici.

Umělec vystavuje svou tvorbu z let 1960 až do současnosti. Své umělecké geny zdědil po svém dědovi, který bohužel zemřel dřív, než mu mohl své cenné zkušenosti předat.

„Malovat jsem začal poměrně brzy, už v osmi letech začaly vznikat mé první skutečné kresby. Vždy jsem u sebe nosil tužku a sešit. Rád jsem kreslil portréty, kamarádi si do památníků lepili fotografie známých herců, zpěváků, já si je tam maloval. V pozdějším věku jsem na vojně při službě utrpěl vážný úraz, při kterém jsem si poranil míchu a vážně poškodil zrak. Po dvouleté rehabilitaci jsem se snažil pokračovat ve výtvarně tvorbě, a to díky mé manželce, která je výtvarnící, ta mne navedla právě k plakátově formě,“ vysvětlil Linhart.

Přestože se už čtyřicet let potýká s vážným zdravotním handicapem, nebere svůj osud příliš tragicky, svědčí o tom kreslené vtipy ze života zdravotně postížených.

Expozici můžete navštívit do 30. května 2019.

Komentáře