Na obchvatu Jablunkova hořel acetylén

JABLUNKOV Sedm jednotek hasičů zasahovalo v pátek 18. září odpoledne až do večera v Jablunkově u požáru acetylénu, který unikal z tlakové lahve svařovací soupravy při opravě mostu, který je součástí silničního obchvatu Jablunkova. Samotný zásah se obešel bez zranění, k výbuchu nedošlo. Štěstím bylo, že plameny šlehaly pouze z hadic, nikoliv z tlakové lahve samotné.

Operační středisko hasičů bylo o požáru informováno v pátek po 15. hodině. K obchvatu Jablunkova ihned vyrazila jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Třinec, společně s ní šest jednotek dobrovolných hasičů – Jablunkov, Mosty u Jablunkova, Dolní Lomná, Bystřice, Bukovec a Písek.

Jako první byli na místě dobrovolní hasiči z Jablunkova, kteří zdálky šlehající plameny na korbě dodávky rychle uhasili a pak chladili tlakovou lahev dvěma vodními proudy C a monitorem. Za chvíli se k nim přidali profesionální hasiči z Třince. Další dobrovolné jednotky sem především dopravovaly vodu na ochlazování – uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Po více než hodině byla tlaková lahev s unikajícím acetylénem ochlazena na 15 stupňů Celsia. Hasiči pak vytvořili z přívěsného vozíku a dvou nepromokavých stavebních plachet provizorní vanu, naplněnou vodou. Umístěna byla v příkopu, kam tlakovou láhev opatrně přenesli, a tím ji dále ochlazovali. Láhev musela zůstat ponořená ve vodě z bezpečnostních důvodů dalších 24 hodin.

Za únik plynu a požár může technická závada na svařovací soupravě, která byla na mostě uložena v dodávce se zadními otevřenými dveřmi. Předběžná celková škoda – na svařovací soupravě – byla odhadnuta na 50 tisíc korun. Zranění si přivodil při útěku z místa opravy – poté, co si s kolegy všiml šlehajících plamenů – jeden z několika svorně unikajících stavebních dělníků tak, že nešťastně zakopl a poranil si rameno.

Kvůli požáru byl hlavní silniční tah na Slovensko (I/11) uzavřen tři hodiny. Kamiony musely počkat v dlouhé koloně na otevření silnice, osobní automobily byly schopny místo hasičského zásahu objet jinudy.

Foto: TZ

 

Komentáře