Nejtvrdší hasič pochází z Písečné

PÍSEČNÁ Jaroslav Hanzel z Písečné je profesionálním hasičem Hasičského záchranném sboru Moravskoslezského Kraje v Karviné. Nedávno se stal mistrem ČR v disciplínách soutěže TFA, tedy Nejtvrdší hasič přežije. Mistrovství se konalo na náměstí Republiky v Plzni.

Odkud pramení láska k práci profesionálního hasiče?

Normálně od srdce. Ale hasičem jsem chtěl být od dětství.

Pokolikáté jste se této soutěže zúčastnil?

Řekl bych, že posedmé.

A proč?

Kolega z práce mě vyhecoval, abych to zkusil, a od té doby se tomu věnuji. Začínal jsem s dobrovolnými hasiči, pak jsem soutěžil v Dolní oblasti Vítkovice.

Jaké disciplíny je třeba zvládnout v soutěži TFA?

Soutěží se ve čtyřech disciplínách, každá prověřuje fyzickou sílu, vytrvalost a rychlost hasičů. Nejdřív se musí 8x rozvinout, 2x smotat a uložit hadice, stokrát udeřit kladivem o váze 9 kg do hammerboxu. Pak je na řadě pronášení v tunelu 20 kg barelu, a to oběma směry. Když jsme tohle zvládli, popadli jsme 80 kg těžkou figurínu a pozpátku ji táhli 60 metrů. Následovalo překonání tři metry vysoké bariéry s lanem. Na dalším úseku museli hasiči přiložit žebřík k lešení, vylézt do výšky šesti metrů a vytáhnout sem 20 kg závaží. Zlatým hřebem je výběh do po schodišti 18. patra výškové budovy. A to v co nejrychlejším čase. Člověk si v závěru opravdu sáhne na dno svých sil. Přežijí jen ti nejlepší.

Máte nějaký fígl na to „dotáhnout“ závod do konce, kdy už fakt v polovině nemůžete a před sebou máte ještě další část závodu?

Fígl na to nemám. V polovině závodu mi vždy hlava říká, že to mám vzdát. Ale je třeba to překonat. Tak si řeknu, pokud nepadnu „na hubu“, tak ještě můžu.

Bez tréninku by se soutěž zřejmě zvládnout nedala. Takže kolik času věnujete přípravě?

Přípravě se věnuji celý rok. To nejde dělat jen před soutěží nárazově. Tělo by najednou takovou zátěž nezvládlo. Před začátkem sezóny tréninkové dávky zvyšuji, trénuji tak čtyři hodiny každý třetí den.

Musíte se občas do tréninku nutit?

Tréninky jsou náročné. Během služby se snažím trénovat minimálně  tři hodiny. Jsou ovšem dny, kdy se mi opravdu trénovat nechce, tak si jdu jen zaběhat. 

Svoji dřinu jste zúročil titulem Mistra ČR. Pocit to byl zřejmě skvělý, otázka, jak moc?

Pocit to byl super, nejde ho popsat. Tak nějak uvnitř jsem čekal umístění do 6. místa. Nakonec jsem byl první. Vrátila se mi dřina a čas, který jsem tomu obětoval.

Co říká manželka na to, že tolik hodin věnujete tréninkům, místo, abyste ho trávil s ní?

Jsem šťastně ženatý. Žena mě podporuje a trávíme spolu čas i na závodech.

 

Komentáře