Nemocnice Třinec má další nové vybavení

TŘINEC K přesné a včasné diagnostice určitých onemocnění zajisté přispěje nové přístrojové vybavení pro interní obory v celkové hodnotě 5 milionů korun, které získala Nemocnice Třinec. Například nový kostní denzitometr umí vypočítat i desetiletou pravděpodobnost osteoporotické zlomeniny.

Stávající park přístrojů určených pro pacienty v třinecké nemocnici nedávno doplnily dva moderní přístroje. Jedním z nich je  ultrazvukový vyšetřovací přístroj VIVID E 90, který má vyšetřovací sondy určené pro specializovaná echokardiografická vyšetření, a to jak přes hrudník nebo přes jícen. V příslušenství je břišní i cévní sonda.

Druhým přístrojem je kostní denzitometr Lunar Prodige P11 Pro (na úvodním foto). Tento špičkový přístroj je určen k měření hustoty a kvality kostí, tedy k diagnostice osteoporózy což je onemocnění, které vede ke snadné lomivosti kostí. Denzitometrické přístroje nové generace, kam i výše jmenovaný přístroj patří, měří nejen úbytek kostního materiálu, jako ostatně jiné denzitometrické přístroje, ale také kvalitu mikroarchitektury. – Po zadání některých údajů o vyšetřovaném, vypočítá i desetiletou pravděpodobnost prodělat osteoporotickou zlomeninu – upřesnila mluvčí Nemocnice Třinec Irena Sikorová Nožková.

Nutno dodat, že vyšetření je rychlé, nebolestivé, neinvazivní, není k němu nutná žádná příprava. Denzitometr využívá miniaturních dávek rentgenového záření, které je mnohokrát menší, než např. při běžném snímkování hrudníku. Vyšetření provádí školená sestra a nález popisuje lékař interní ambulance.

Foto: TZ

Komentáře