Nikdy nejsi sám. Děti s postižením odpočívaly na táboře v Lomné

DOLNÍ LOMNÁ Letní radovánky nejsou jen pro zdravé děti. I pro nemocné, postižené. Díky Renatě Czader letos opět odpočívaly v Dolní Lomné.

Je léto, čas prázdnin, s ním spojené dovolené. Rodiče často posílají své děti na tábory, v dnešní době nabídka je opravdu pestrá. Ale co děti s postižením – mají šanci jet na tábor, mají šanci vytrhnout se ze svého „stereotypu“? A co rodiče, kteří pečují o takové děti 24 hodin, mají šanci si od všech starostí odpočinout?

V našem regionu možnost poslat dítě s handicapem na tábor existuje, a to díky spolku Nikdy nejsi sám. Hnacím motorem organizace je člověk s velkým srdcem – Renata Czader, která již podruhé v Dolní Lomné díky nadaci ČEZ zorganizovala pětidenní tábor pro děti s handicapem.

Heslo tábora zní: Jeden druhému musíme pomáhat.

„Heslo tábora zní: Jeden druhému musíme pomáhat. Jsem nesmírně šťastná, když se nikomu nic nestane, když se budeme dobře bavit a většina bude nadšená – je to přidaná hodnota,“ svěřila se Renata Czader.

V Dolné Lomné bylo 13 dětí s různým postižením od 6 do 30 let, 17 asistentů a dobrovolníků z řad studentů. „Mám i takové anděly, kteří si v práci vezmou týdenní dovolenou a jedou s námi, bez asistentů bychom žádný tábor organizovat nemohli. Nesmírně si jejích práce vážím, protože opravdu pracuji 24 hodin, věnuji se dětem celým srdcem. Práce není vůbec jednoduchá, musí děti nakrmit, přebalit, jsou to často dospělí lidé,“ říká Renata Czader.

„Asistentů je víc než dětí, jenže vozíčkáři potřebují dvě osoby. Máme tady rovněž děti s těžkým postižením, u kterých se musí střídat minimálně dva. Pro tyto děti je to pozitivní změna. Celý den se jim někdo věnuje, hrajeme různé hry, chodíme na procházky, na výlety. Včera jsme jeli autobusem, to byl pro ně velký zážitek, protože většina z nich jela autobusem poprvé, rodiče je všude vozí autem. Další atrakcí byla návštěva By Cheval, která provozuje hiporehabilitace – aktivity s využitím koní, děti je mohly česat, dokonce je i sprchovaly. Přijel i bubeník. Navštívili jsme i Dobrovolné hasiče z Dolní Lomné. Pořád se něco dělo,“ popisuje Czader.

A co rodiče, kteří jsou najednou bez svých dětí? „Rodičům se určitě stýská, ale jsou velmi vděční za to, že si můžou odpočinout, nesmírně si toho váží. V tomto čase se můžou plně věnovat svým zdravým dětem. Mou největší odměnou jsou šťastné děti, z nich čerpám energii pro další práci,“ uzavřela Czader.

Komentáře