Nová kniha o Jablunkově

JABLUNKOV V nové knize Henryka Wawreczki Jablunkov včera a dnes najdou čtenáři fotografie, které připomínají, jakou proměnou prošel Jablunkov.

„O  historii Jablunkova bylo vydáno už hodně knih, ale žádná nebyla srovnáním fotografií, které ukazují, jakou proměnou Jablunkov prošel. Danou lokalitu čtenáři můžou porovnat s dnešní dobou. Kniha je určena všem věkovým kategoriím, pamětníci zavzpomínají a mladí se seznámí, jak kdysi vypadal Jablunkov, jakou nenávratnou proměnou město v průběhu let prošlo,“ prozradil Jiří Jurzykowski, který se podílel především na fotografiích ze současnosti, ale přispěl i několika dobovými snímky.

Nejstarší snímky pocházejí z let 1897 až 1898, polovina pak z období socialismu.

„Práce na nové knize byla hlavně o trpělivosti. Wawreczka věnoval několik měsíců archivnímu výzkumu, na jehož podkladech byly zpracovány texty. Na novodobých snímcích se pracovalo rok a půl, z toho důvodu, že některé fotografie jsme museli pořídit buď na podzim, nebo na jaře, kdy byly stromy bez listí, aby kompletně nezakrývaly současné objekty,“ dodal Jurzykowski.

Staré fotografie pocházejí částečně z autorovy sbírky, některé poskytli občané Jablunkova. Část fotografií zpřístupnily archívy v Opavě a Těšíně.

Kniha Jablunkov včera a dnes je k dostání v Jablunkovském centru kultury a informací a také v jablunkovském knihkupectví na náměstí.

 

Komentáře