Ocenění nejlepší sestřičky získala Jarmila Morcinková z Nemocnice Třinec

TŘINEC Při příležitosti Mezinárodního dne sester byla poprvé udělena Cena PhDr. Alice Garrique Masarykové za přínos českému ošetřovatelství. Prvenství získala Jarmila Morcinková, která v Nemocnici Třinec pracuje na oddělení intenzivní péče.

Jarmila Morcinková, která Cenu PhDr. Alice Garrique Masarykové převzala z rukou náměstka ministra zdravotnictví 12. května,  pracuje v Nemocnici Třinec přes 30 let. Prošla interním a chirurgickým oddělením, následovalo anesteziologicko-resuscitačním oddělení, kde pracuje plným úvazkem doposud. – Velice si vážíme a ceníme schopností a věrnosti paní Jarky. Několikrát jí byla nabídnuta vedoucí pozice, avšak pokaždé odmítla. Odůvodněním bylo, že nechce odejít z intenzivní péče, neboť by jí chyběly životní příběhy a osudy pacientů, o které se stará – sdělila Jana Maštalířová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Třinec.

Dodejme, že paní Jarmila v třinecké nemocnici dále pracuje i jako interní auditor. Při zaměstnání zvládla vysokoškolské studium, a kromě práce ve směnném provozu učí odborné předměty na střední zdravotnické škole, vede kurzy první pomoci, vypomáhá v mobilním hospici a účastní se jako zdravotník letních táborů. – Pro Nemocnici Třinec rovněž vytvořila vzdělávací e-learningový portál. Díky svému nasazení si mezi spolupracovníky vybudovala respekt i důvěru a je vyhledávanou mentorkou pro nově začínající sestry – doplnila mluvčí nemocnice Irena Sikorová Nožková.

Cena pro nejlepší zdravotní sestru nese jméno PhDr. Alice Garrique Masarykové, první dcery československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, která kromě mnoha jiných aktivit podporovala vzdělávání v ošetřovatelství. Právě na její popud přijely do Prahy roku 1920 tři zkušené americké sestry s cílem vybudovat zde první ošetřovatelskou školu. Alice Masaryková následně pomáhala zvyšovat prestiž školy i ošetřovatelek samotných.

Foto: TZ

 

Komentáře