Od dinosaurů k hasičům

TŘINEC Návštěvníci třineckého muzea mohou shlédnout hned tři nové výstavy: v Galerii Na schodech „Obrazy z prehistorické země“,  ve velké výstavní síni expozici „Od doby kamenné do doby slovanských hradišť“ a výstavu „Historie profesionálních hasičů na Třinecku“.

 

Expozici „Od doby kamenné do doby slovanských hradišť“. Třinecké muzeum připravilo ve spolupráci s Městským muzeem a galerií Polička. Překvapením pro návštěvníky může být mamut v životní velikosti. Nechybí i postava keltského bojovníka a dalších více než 200 zajímavých exponátů. Táto expozice je tak zvaně „dotyková“ , takže každé dítě i dovádivý „dospělák“ si může vyzkoušet drcení zrní, tkaní na vertikálním stavu či jinou skoro zapomenutou činnost. Celá produkce výstavy je ucelená výtvarnou tvorbou s tématikou pravěku autorů Petra Modlitby a Jiřího Svobody.

v Galerii Na schodech na návštěvníky muzea čekají „Obrazy z prehistorické země“. Výstava je ukázkou tvorby čtveřice výtvarníků: Pavla Dvorského, Petra Modlitby, Jiřího Svobody a Vladimíra Rimbaly. Jejich historické znalosti, bezesporu mistrovské malířské techniky a talent jsou zárukou, že jsou hodnými následníky českého malíře a ilustrátora světového věhlasu Zdeňka Buriana. Při pohledu na obrazy se můžeme velmi jednoduše zatoulat do dávno vyhynulých světů. Táto výstava je prodejní.

Třetí výstava je poděkování všem hasičům za jejich úctyhodnou a obětavou práci. Nese název „Historie profesionálních hasičů na Třinecku“ a Třinecké muzeum ji připravilo ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje, frýdeckomísteckým Muzeem Beskyd a s magistrátem města Třince. Návštěvník se může přesvědčit jak radikálně se změnilo zázemí i vybavení hasičů za posledních padesát let. Jsou zde k vidění historické i současné výstroje, tlakové nádoby, přilby a jiné artefakty. Nedílnou součásti je socha svatého Floriána, patrona hasičů.

Třinecké muzeum můžete navštívit od úterý do pátku od 9 do 17 hod., v neděli pak od 13 do 17 hod. Výstavy trvají do 17. listopadu.

Komentáře