Od pondělí v celé republice platí opět nouzový stav

  ČR Na dnešním zasedání vlády bylo rozhodnuto o vyhlášení nouzového stavu. Ten začne platit od pondělí 5. října na území celé republiky. Dotkne se hromadných akcí, škol i restaurací. Hranice zůstávají prozatím otevřené.

  Nouzový stav, který začne platit od pondělí, potrvá 30 dní. Důvodem jeho vyhlášení je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly nutnost zavedení plošných opatření, které mají zabránit dalšímu šíření koronaviru.

  Co nás tedy čeká? Kromě současných opatření, jako nutnost nosit roušku ve všech budovách, od pondělí střední školy, vyšší odborné školy a vyšší stupně gymnázií v oranžových a červených okresech přejdou na distanční výuku. Na školách rovněž bude probíhat hudební výchova bez zpěvu, tělesnou výchovu mají nahradit procházky. Profesionální a amatérské soutěže se budou konat bez diváků, venkovní aktivity budou pak omezeny na 20 lidí, vnitřní na deset. V restauracích a hospodách bude smět sedět u jednoho stolu maximálně šest lidí. Svateb a pohřbů se může zúčastnit maximálně 30 lidí. Většina omezení je zatím vyhlášena na 14 dní.

  Pokud se jedná o výjimky, tak nadále budou moci probíhat divadelní představení, činohra, balet, kina a bohoslužby bez zpěvu. Omezení se netýká také pracovních aktivit, jako jednání zastupitelstev.

  Nouzový stav je letos v České republice vyhlášen již podruhé, poprvé to bylo v březnu. Dle slov premiéra Andreje Babiše „nouzový stav, který jsme zavedli v březnu, neznamená nyní vůbec stejná restriktivní nařízení jako během jara”. Podle něj restaurace ani obchody nikdo zavírat nechce, stejně jako hranice.

  Komentáře