Ohlédnutí: Živý betlém v Mostech

MOSTY U JABLUNKOVA Zlatá neděle byla na Mostech kulturní. Pořadatelé z Gorolského informačního centra – GOTIC ve spolupráci s folklorním souborem Górole připravili již šestý ročník akce s názvem “Živý betlém”. Tentokrát se vše kvůli počasí odehrálo v kostele sv. Hedviky a ne, jako obvykle, při mostecké dřevěnce.

Přípravy začaly v časných ranních hodinách. Bylo totiž potřeba připravit ohrady pro zvířátka (telátko bylo dokonce až z Písku), která do betlémského chléva neodmyslitelně patří.
Na místo svaté rodiny se do betléma postavila rodina Bockova a Ježíškem se pro tento den stala jejich Magdalénka.
Górole připravili tradiční vánoční pohoštění. Nechyběl svařák, čaj, klobásky a dokonce i pečené kaštany. Návštěvníci si mohli dopřát i hrčavskou kávičku.
Kulturní program odstartovalo divadelní představeni Družiny české základní školy. Tak se stalo, že se v kostele objevili andělé, ale i čerti. Pořadatelé zajistili profesionální ozvučení, takže si představení užili i zadní řady zaplněného kostela. Poté polské koledy zazpívaly děti z polského przedszkola.  Z českými koledami je vystřídaly děti z české mateřské školy. Své zástupce vyslali z Dolních Mostů, Mostů střed i ze Šancí. Na závěr zazpívaly a vše dobré do nového roku povinšovaly děti z polské základní školy.
Kolem kostela se sešlo spousta návštěvníků, koledy zazpívali i muzikanti ze souboru Górole. Děti, jak se dalo předpokládat, si nejvíce užily zvířátka a malého Ježíška.

Komentáře