TŘINEC Každý z nás si pamatuje své taneční. Většina lidí mezi 15 a 17 lety se zúčastnila tanečních kurzů, které každoročně pořádají desítky tanečních škol po celé republice. Nejinak tomu je v Třinci. Taneční kurzy organizuje Trisia – kulturní a vzdělávací centrum.

Taneční kurzy patří k českým tradicím, historie sahá až do první poloviny 19. století, zájem o ně je pořád velký. Kromě Slovenska a Polska se tak hromadně jak u nás nikde jinde nepořádají. Tanec je v poslední době oblíbená společenská aktivita. Díky tanečnímu pořadu StarDance se dostal do většího podvědomí naší společnosti.

Na podzim otvíráme tři kurzy základní, čtvrtý pro dospělé taneční páry. Za posledních pár let zájem o tento druh aktivity je pořád stejný. Tři taneční kurzy vedou Ewa Troszok s Markem Hilou, jeden manželé Foltýnovi. Jelikož do tanečních chodí převážně celé ročníky, většinou zde panuje přátelská a zábavná atmosféra, protože se všichni kurzanti znají,“ prozradila Joanna Martynková, vedoucí úseku Vzdělávání, která má taneční kurzy na starosti.

Po novém roce otevíráme ještě dva kurzy, jeden pro pokročilé, jeden pro dospělé páry, rovněž o tyto taneční kurzy je velký zájem. Někomu se do tanečních v sedmnácti nechce, pak dospěje a zjistí, že základní kroky k jednotlivým tancům potřebuje, chodí na plesy, čeká ho svatba, má možnost se do kurzu přihlásit,“ doplnila Martynková.

Taneční kurzy nejsou přežitkem, v dnešní době je to dokonce nutnost. Naučíte se tam nejen základní kroky a figury standardních i latinskoamerických tanců, ale i základy společenského chování a etiky, které se v posledních letech ze společnosti vytratily.

Ale především účastníci si odnesou vzpomínky a zážitky, na které budou i po letech vzpomínat. V každém rodinném albu najdeme foto z tanečních. Je to pomyslný most mezi dětstvím a dospělostí.

Dnes je dress code poněkud uvolněnější než dříve. Bílé rukavičky už chlapci nosit nemusí, ale stále je povinný společenský oblek a pro dívky společenské šaty, měly by mít boty na podpatku.

Taneční kursy končí závěrečnou lekcí – věnečkem, u nás je známa jako „šluskolona.“ Je zvykem, že na tyto akce přicházejí rodiče, prarodiče, sourozenci a známi. Účastníci tančí se svými rodiči, tím jsou uvádění do společnosti a můžou se účastnit prvních plesů.

Komentáře