Perun SkyMarathon vyhrál Ital de Gasperi v novém rekordu

OLDŘICHOVICE Pod Javorovým se bojovalo o republikové tituly ve skymaratonu. Perun maraton je běh v našich Beskydech. Závodníci měli před sebou 6 vydatných stoupání na Javorový, Ropici, Příslop, Kozinec, Ostrý a 6 technických seběhů. Po cestě měli možnost občerstvit se na 4 stanicích. V cíli měli v nohách 41 km s 3400m pozitivního převýšení.

„Byl to povedený závod, na kterém by se těžko hledaly nějaké chyby. Maky, hlavní organizátor, se svým týmem odvedl obrovský kus práce, i přes problémy s ochranáři, kdy musel měnit trať, na každý ročník přinese něco nového, posouvá obtížnost stále dopředu,“ uvedli v cíli účastníci závodu.

Určitě nejdiskutovanějším tématem bylo počasí. Předpověď na sobotu hlásila déšť, dokonce sníh, celé štěstí počasí se umoudřilo, přestalo pršet, dokonce svítilo sluníčko, teplota byla příjemná, ani teplo, ani zima, pro běh jako stvořená.

„Toto vítězství bylo těžké, trať byla velmi náročná, ale děkuji, že jsem zde mohl být, byl to opravdu povedený závod po všech stránkách,“ pochválil organizátory v cíli vítěz celého závodu.

Na start se nakonec postavilo 350 odvážných běžců, kteří poměřili síly s Perunem.

A jak to dopadlo?

Na stupně vítězů v mužském pořadí se seřadili běžci tří národností, u žen to bylo podobné.

Absolutním vítězem šestého ročníku se stal Marco de Gasperi, zaběhl trať v novém rekordním čase 04:07:37.76 a potvrdil, že je skyrunner světové extratřídy. Druhý za ním doběhl slovenský běžec Peter Fraňo s časem 04:08:51.33 a trojici nejlepších mužů uzavřel Jiří Čípa s časem 04:11:18.58.

Čípa si svým výkonem  doběhl pro titul Mistra ČR v SkyMarathonu. VíceMistrem ČR v SkyMarathonu se po skvělé stíhací jízdě stal Tomáš Maceček, třetí místo získal Jiří Peter. Nutno dodat že o celkovém pořadí se rozhodovalo v posledním stoupání závodu, kde se ukázalo, že Grande Finále umí zamíchat celkovým pořadím.

V ženách se absolutní vítězkou stala Angela Mudge s časem 05:09:33.44 před českou běžkyní Janou Juračkovou s časem 05:16:31.38. Trojici nejlepších dam uzavřela polská běžkyně Natalia Tomasiak s časem 05:23:12.70.

Mistryni ČR v SkyMarthonu se tedy stala Jana Juračková, ViceMystryní, která do cíle dorazila celkově čtvrtá, se stala Zuzana Ožanová, před třetí Barborou Cichou.

3. Tomasiak Natalia, Salomon Suunto Poland Team, POL – 05:23:12.70

Absolutní vítězové Peruna poté obdrželi od Czech Energy Teamu finanční prémii v hodnotě 7000,- CZK

1. Cichá Barbora – CZE – 05:45:34.47

Nejlepší čeští muži a ženy obdrželi poté z rukou ředitele české skyrunningové asociace skleněné trofeje a od generálního partnera závodu CZECH ENERGY TEAM poukazy na fotovoltaické elektrárny. Zejména Mistr a Mistryně obdrželi kompletní elektrárnu v hodnotě 310 000,- CZK

Kromě hlavního závodu pro ty nejmenší byl zajištěn doprovodný program, děti si mohly zazávodit v běhu, byla pro ně připravena stezka dovednosti, každý malý sportovec si domů odnesl nějakou odměnu.

„Po vyhlášení následovala tombola, kde si hlavní výhru sporttester v hodnotě 15 tis. korun odnesla závodnice, která doběhla do cíle během slavnostního ceremoniálu. A o tom PERUN přesně je. Nevzdat se a bojovat až do cíle, aby ta Finisherská placka, kterou dostali všichni účastníci, kteří doběhli do cíle, měla v sobě punc hrdosti a zážitku. Obrovskou poklonu vysekávám před fanoušky, kteří vytvořili úžasnou atmosféru a hnali vyzyvatelé Peruna vpřed za lepšími výkony.“ doplnil hlavní organizátor Marcel Žuška.