Piktorialisté vystavují na radnici

JABLUNKOV Jablunkovskou radnici zdobí díla členů Pictorial Foto Beskyd Jiřího Jurzykowského a Josefa Frydrycha. Výstava fotografií nese název Modern Pictorialism. Vernisáž se konala v pondělí 6. září.

„Je nám velkou ctí, že můžeme vystavovat svá díla na jablunkovské radnici, kde jsme začínali, konala se tu naše první výstava,“ přivítali přítomné Frydrych s Jurzykowským.

Na stránkách Pictorial Foto Beskyd si můžeme přečíst, že se potkali úplně náhodně a spojila je společná záliba. „Doposud neexistuje v Česku žádný jiný fotografický klub, který se zabývá pictoriální fotografií,“ říkají.

Piktorialisté přeměňují fotografii tak, aby výsledné dílo bylo jiné než realita. Jde o malbu spojenou s grafikou. Do fotografií vkládají příběh a emoce, nutí tak diváky přemýšlet. Každý si tam najde to svoje. Tvorba je velmi časově náročná, výsledné dílo může vznikat i několik dnů. Některé fotografie jsou složeny až z padesáti vrstev v photoshopu.

„Svými obrazy se snažím i tak trochu provokovat. Rád kombinuji nové s historickým. Do historického města vkládám díla různých malířů, doplňuji je o sochy, lidé pak přemýšlí, kde to je,“ doplnil Jurzykowski.

Výstava fotografií na Městském úřadě v Jablunkově bude k vidění do 30. září.

Komentáře