Platí zákaz volného pohybu. Při nakupování je třeba stát dva metry od sebe.

ČR Včera před půlnoci, po mimořádném jednání vlády, na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš sdělil: Po vyhodnocení situace jsme se rozhodli omezit pohyb osob. A to znamená, že jsme v karanténě. Zákaz už platí (od  půlnoci) a potrvá do 24. března do 6 hod. ráno.

Zákaz volného pohybu má několik výjimek, netýká se například cest kvůli zaměstnání a podnikání, nezbytných cest za rodinou nebo osobami blízkými, cest nezbytně nutných k obstarání základních životních potřeb, například nákup potravin, léků a zdravotnických prostředků, drogistického zboží, krmiv pro zvířata, zajištění péče o děti, zajištění péče o zvířata, využívání nezbytných finančních a poštovních služeb nebo doplnění pohonných hmot. Dále je možné jít do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb nebo vycházet kvůli neodkladným úřední záležitostem.

Obecně se lidem v Česku nařizuje omezit pohyb na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou, pobývat v místě svého bydliště a omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru. Doporučuje se pak zachovávat při kontaktu s ostatními osobami ve veřejných prostorách odstup nejméně dva metry, například při nákupu. Občané by měli i využívat z hygienických důvodů přednostně bezhotovostní platební styk.

– Policie nebude nikoho lustrovat ani honit po ulicích. Celá ta situace je zde proto, aby si lidé uvědomili, že je situace vážná – sdělil ministr vnitra Jan Hamáček.

K novým nařízením patří například výrazné omezení volného prodeje nebaleného pečiva. Musí být zajištěn mimo jiné tak, aby se u odběrného místa neshromažďovali lidé. Ve městech přestávají fungovat parkovací zóny určené jen pro místní obyvatele a podnikatele.

Česko je po Itálii, Španělsku a Rakousku čtvrtou evropskou zemí, která přistoupila na omezení pohybu obyvatel. Koronavirus se totiž šíří u nás velmi rychle – ráno v neděli bylo 214 potvrzených případů nakažení, večer nemocných s koronavirem bylo už 293, z toho 11 v Moravskoslezském kraji.

Komentáře