TŘINEC Před týdnem se konala první přednáška z cyklu přednášek Po naszymu je fajnie, na kterou zval náš Gorolweb společně s Knihovnou Třinec. A slavila úspěch.
V rámci gorolwebovského projektu Po naszymu na portalu (díky kterému před časem vznikly i tři nové písničky v nářečí) a díky spolupráci s Knihovnou Třinec se přesně před týdnem, tedy 22. února, v třinecké knihovně více než sto návštěvníků mohlo dozvědět, jak moc je bohaté nářečí našeho regionu. Konala se totiž první ze tří přednášek z cyklu Po naszymu je fajnie / Ponašymu je fajně, kterou vedl profesor Daniel Kadłubiec.
– Popravdě řečeno, doufala jsme, že zájem o přednášky bude, ale nepředvídala jsem, že až tak velký. Těší i to, že v opravdu hojném počtu se přednášky zúčastnili zástupci česky mluvící většiny, na kterou tento projekt primárně cíli – uvedla k projektu šéfredaktorka Gorolwebu Izabela Kraus-Żurová.
Přednáška o tom, jak nářečí po naszymu je ve své podstatě bohaté a zároveň odlišné podle subregionů Těšínského Slezska, kterou vedl emeritní profesor Ostravské univerzity Daniel Kadłubiec, byla zajímavá. Jak moc a proč se můžete podívat níže.
Profesor Kadłubiec zároveň vysvětlil, proč by pro nás, obyvatele Těšínského Slezska, nářečí mělo být důležité. Pozastavil se také nad stereotypem, které ohledně nářečí přetrvává.
Pořadatele zajisté potěšil také fakt, že zájem o cyklus přednášek projevily rovněž regionální média a ČT Ostrava (link k reportáži na našem FB).
Další přednáška z cyklu Po naszymu je fajnie se v Knihovně Třinec bude konat na MDŽ, tedy 8. března. Tentokrát přednašejícím bude Jana Raclavská z katedry slavistiky na Ostravské univerzitě.
Projekt po naszymu na portalu podporuje:
Foto: IKZ