Policisté se zaměřili na železniční přejezdy a zjistili 88 přestupků

MSK Po několik dnů se mohli řidiči na silnicích v místech železničních přejezdů setkat s policejními hlídkami. V Moravskoslezském kraji totiž proběhla dopravně bezpečnostní akce, při které se policisté zaměřili právě na dodržování předpisů ve vztahu k železničním přejezdům.

Akce probíhala po celý minulý týden ve všech okresech kraje. Zapojily se do ní tři desítky dopravních policistů. Policisté kontrolovali veškerá ustanovení zákona o silničním provozu, tedy dodržování povolené rychlosti, technický stav vozidel či zda řidiči nedrží při jízdě v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.

Policisté zkontrolovali 270 vozidel. Zjistili celkem 88 dopravních přestupků, přičemž 63 z nich vyřídili v příkazním řízení (v souhrnné výši přes 27 000 korun). Příslušnému správnímu orgánu oznámili zbývajících 25 přestupků. V souvislosti se železničními přejezdy zjistili policisté 14 dopravních přestupků, přičemž v polovině případů se jednalo o nedodržení stanovené rychlosti – popsala výsledky akce policejní mluvčí Soňa Štětinská.

Pokud se jedná o konkrétní porušení dopravních předpisů, pak celkem 18 řidičů překročilo povolenou rychlost jízdy a dvě osoby nepoužily bezpečnostní pásy. Policisté zjistili také 14 přestupků řidičů, kteří drželi při jízdě v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Nevyhovující technický stav mělo šest vozidel, jednoho přestupku se dopustil chodec.

Nutno pamatovat, že nerespektování pravidel při jízdě (popřípadě chůzi) před a přes železniční přejezdy může mít i fatální následky. Jenom v minulém roce došlo v našem kraji k 13 srážkám s vlakem (co se týká následků – 2x smrt, 4x těžké a 4x lehké zranění). Letos od ledna do konce května to byly tři srážky s vlakem (1x lehké zranění). Z pohledu místa dopravní nehody, u železničních přejezdů nebo na nich došlo loni k 29 dopravním nehodám (10x na nezabezpečeném železničním přejezdu a 19x na zabezpečeném), za pět měsíců letošního roku to bylo 15 nehod.

Foto: TZ

Komentáře