Posezonní vysvědčení třineckých fotbalistů: dvojka

TŘINEC Podzim: třicet bodů, podtržená jednička. Jaro: sedmnáct bodů, trojka. Celosezonní resumé Třince: 47 bodů a dvojka. „Po odchodu Kateřiňáka jsme ztratili kreativní věci,“ přiznal trenér pátého celku FNL Jiří Neček.

Za podzim si fotbalisté zasloužili jedničku s hvězdičkou, ale na jaře spadli do průměru, takže celkově to vychází tak na dvojku. Souhlasíte?

Já to takhle na podzim a jaro nedělím. Myslím si, že sezona se nám povedla. Po letech, kdy se tady hrálo o udržení, jsme skončili pátí. Doufám, že jsme se nastartovali a takhle to půjde dál.

Podzim byl výtečný, ale jaro bylo průměrné. Získali jste sedmnáct bodů, vyhráli jste pouze třikrát, doma jen jednou. Hlavním důvodem byl návrat tvůrce hry Kateřiňáka do Mladé Boleslavi?

Nechceme se na to vymlouvat, to nemá smysl, ale když nám ten borec odešel, úplně jsme ztratili střed hřiště. Jeho odchod měl až moc velký vliv na výkony mužstva i ostatních, ale takhle by to být nemělo, že jeden hráč dělá celý mančaft. Měl se najít někdo, kdo by ho zastoupil, ale bohužel ho nikdo nenahradil. Kdyby Kateřiňák zůstal, týmy bojující o postup bychom trápili až do konce.

Kateřiňák nejvíce scházel ve finální fázi, je to tak?

Ano. Najednou jsme ztratili kreativní věci. Dovedl dá skvělou přihrávku do běhu, z toho pak byla finální přihrávka a góly. Teď nám tohle chybělo. Později se sice rozehrál Sam (Samiec), ale ještě není tak zkušený a kreativní. Zatím je to pro něho velké sousto. Vaňous (Vaněk) je zkušenější, ale bylo to takové na padesát procent. Také on rostl s Jirkou Kateřiňákem. Nemělo by to být pouze o jednom hráči, měli by se připojit i ostatní. Na některých byl znatelný herní útlum a obraz naší hry najednou vypadal úplně jinak.

Stoperská trojice Čelůstka, Reintam, Bedecs byla na podzim takřka bezchybná. Na jaře už tomu tak nebylo.

Najednou jsme začali dělat zbytečné chyby. Dostali jsme sice skoro nejméně gólů, ale problém byl v tom, že to byly branky třeba na 1:1, nebo z penalt a ty nás srážely. Některé věci obrana nezvládala, udělala spoustu chyb. I navzdory tomu, že jsme pracovali na defenzívě i na rozehrávce.

Přijde vám, že v jarní části si soupeři dávali na Třinec větší pozor?

No právě. Už to nebylo tak, že tam mužstva si sem přijela zahrát, chtěla dávat góly a my je trestali z brejků. Teď to bylo opačně. Soupeři zalezli, protože věděli, že to nemůžou otevřít, my jsme rozehrávali a dobývali. Neměli jsme bohužel konstruktivní rozehrávku, místo toho, aby útočníci dostávali míče do nohy, jsme dávali vysoké přihrávky z poloviny hřiště. Situace se otočila, teď dávali z brejků góly soupeři. Vypracované šance jsme často neproměňovali.

Projde třinecké mužstvo během léta razantní obměnou?

Někteří hráči se neprosadili, třeba Hykel s Celbou, musíme je vrátit Baníku. Třeba se jim bude více dařit někde jinde. Někteří kluci se na druhou ligu dostatečně neadaptovali. V přáteláku, kde o nic nejde, zahrají výborně, ale v mistrovském zápase, kdy se dostanou do těžší situace, ji najednou nezvládnou. Ve druhé lize musejí ještě více pracovat, ještě více trénovat, musejí se oprostit od nějakých dorosteneckých zvyklostí.

Končí Petr Joukl, jeden ze služebně nejstarších hráčů Třince.

Petr bude trénovat juniorku, využijeme jeho bohatých zkušeností. Zůstane v kádru, může nastoupit za juniorku nebo v případě potřeby za druholigové áčko. Petra si pamatuji ještě z předchozího působení. Srdcař, který nikdy nic nešidil, nepřišel pozdě, prostě profesionál. Určitě nám ještě pomůže.

Komentáře