Předpověď hlásí sněžení, těší se lyžaři i zvláštní hmyz

REGION Opět k nám míří zima a veze nejen mráz, ale i sníh. Někdo se raduje, určitě hlavně lyžaři, někdo nadává. Nicméně k těm, kteří si budou pro jiné bílého svinstva užívat, patří i zvláštní hmyz.

Napsal nám o něm student ekologie Jan Michalik z Písku. Zatímco většina hmyzu na zimu zaleze někde hluboko do půdy, do trouchnivého dřeva nebo se stáhne do lidských příbytků, je několik druhů, kterým příroda nenadělila kožich, ale otužilost.

„Patří k nim třeba bezkřídlé „mouchy“ pavoučnice a sněžnice. Zimu milují. Sněžnice se v zimě dokonce rozmnožují a páření trvá mnoho hodin,“ uvádí Michalík.

Dodává, že samička klade vajíčka šroubovitým kladélkem, kterým je zasouvá do lodyh mechu, kde se potom celý rok vyvíjejí.

Sněžnice se živí mechem. Druhů, které fungují v zimě, je na celém světě spousta. Hmyz je prostě pozoruhodný,“ doplňuje Michalik a přidává trefné přirovnání.

Mnoho vynálezů bylo zkopírováno právě z lůna přírody. Třeba řetěz motorové pily byl uzpůsobený podle jednoho dřevokazného hmyzu hlodající své chodby v tvrdém dřevě.

Foto: Tomáš Krajča

Komentáře