Překážkový běžec Suszka se probojoval na světový šampionát!

NÝDEK Čtvrté místo na premiérovém mistrovství ČR v Harrachově (trať o délce 3 km s 20 překážkami) posunulo Tomáše Suszku z Nýdku na mistrovství světa.

Domácí šampionát v překážkovém běhání se konal v areálu skokanských můstků v Harrachově. V obou dnech startovalo 750 závodníků v soutěži žen i mužů, přičemž nescházela kompletní česká špička – Hynek, Vacík, Kadrmas, Novák, Hrdina, Linka, Tvrdík, Maliha, Hanyk a další.

První den se běželo na tříkilometrové trati s 20 překážkami. Těsně za medailovými příčkami skončil nýdecký běžec Tomáš Suszka. „Neskutečný výsledek, jsem plný emocí,“ přiznal čtvrtý nejlepší muž ČR na této trati a popsal, s jakými nástrahami se soutěžící museli vypořádat.

První závod byl spíše sprinterský, hodně překážek na krátké trati, která začínala seběhem z jedné třetiny dopadu mamutího můstku, následoval přeběh pneumatik a hned nato stoupání kolem lanové dráhy, kde nás čekal 35 kilový pytel s pískem – 150 metrů do kopce a stejná trať dolů. Následoval běžecký úsek, kde jsme běželi korytem řeky od kotníků až po pás ve vodě, poté lesním terénem a pak seběh přes dopad K 70 a výběh ke K 90, kde byly rozmístěny překážky – ručkování, podlézání, následoval přeběh festival arénou a závěrečný výběh k dopadu K 120, kde byl cíl obou závodů.“

O den později na běžce čekala 15 kilometrová trať s 50 překážkami. Suszka se opět vměstnal do elitní desítky, tentokrát skončil sedmý.

Trať druhého závodu pořadatelé vytyčili po okolí, nabídli nám krásné scenérie Harrachovského údolí. Trať závodu byla až po pytle vedená stejně, ale posléze jsme odbočili na tratě, po kterých v se v zimě prohánějí běžkaři. Nechyběl strmý výběh po sjezdovce až na Čerťák a samozřejmě plno seběhů, výběhů, vody, bláta a tak podobně,“ přiblížil Suszka a dodal: „Sedmé místo bylo také skvělé, ale po prvním dni mi moc nešly nohy. Dvě umístění v top desítce jsou pro mně jako z říše snů a jsem z nich nesmírně šťastný.“

Na mistrovství republiky v překážkovém běhání bývalý hokejista, florbalista a fotbalista startoval vůbec poprvé, tudíž neměl přehnané ambice. „Za cíl jsem si stanovil umístění do 20. příčky. Nakonec to ale dopadlo nad očekávání a nebýt zbytečných chyb na překážkách mohlo být umístění ještě lepší, protože od druhého do šestého místa jsme se všichni vměstnali do jedné minuty,“ poukázal.

A to nejlepší na konec – čtvrtou příčkou se Tomáš Suszka kvalifikoval na mistrovství světa, které bude v druhé polovině října hostit Londýn!

 

Komentáře