Pro nemocnou seniorku musel na Přelač vrtulník

HORNÍ LOMNÁ Osmdesátiletou seniorku ze samoty v Horní Lomné kvůli neprůjezdným cestám museli zachraňovat horští záchranáři a vrtulník, který kvůli býčkům na louce skoro nepřistál.

Včera večer, kvůli záchraně nemocné seniorky ze samoty Přelač v Horní Lomné, záchranáři z Horské služby i Zdravotnické záchranné služby museli vyřešit jeden důležitý problém – jakým způsobem dostat nemocnou seniorku do nemocnice. Přístupové cesty k samotě byly totiž neprůjezdné.

Dle všech příznaků 80letá paní měla závažné komplikace slinivky, trpěla silnými bolestmi v břiše a zvracela.  – Měli jsme problém se k ní dostat, protože přístupové cesty jsou v současné době pokryty ledem. Po příjezdu a zjištění jejího zdravotního stavu jsme vše konzultovali s dispečinkem linky 155 Moravskoslezského kraje. Zdravotníci se rozhodli, že za těchto klimatických podmínek by byl pozemní transport do nemocnice příliš náročný – popsal situaci na samotě Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Další problém nastal při zajišťování bezpečného místa pro přistání vrtulníku Letecké záchranné služby z Ostravy. – Na jediné louce, kde mohla posádka dosednout, byli umístěni dva býčci. Museli jsme je proto postupně dostat mimo louku do ohrady. Pak jsme spolu se zdravotníky sanitky z Jablunkova paní šetrně přenesli k vrtulníku a ten s ní ihned zamířil k dalšímu ošetření do Třince – doplnil k večerní akci Marcel Svoboda.

Foto: Horská služba Beskydy

Komentáře