KARVINÁ Policisté odboru hospodářské kriminality územního odboru Karviná obvinili šedesátiletého muže ze spáchání trestného činu porušení autorských práv. Od října 2013 do listopadu 2022 měl prostřednictvím internetu zpřístupnit k volnému šíření téměř 1 000 souborů komerčních hudebních alb.

Trestní oznámení podala jedna z poškozených společností. „Obviněný muž v uvedeném období uložil na veřejně přístupný server přibližně 1.000 datových chráněných audiovizuálních souborů, ke kterým měl kdokoli přístup, kdokoli si je mohl zdarma stáhnout. Obviněný uvedl, že hudbu stahoval hlavně pro svou potřebu, ale také ke stažení jiným uživatelům. Pro další fanoušky sehnal i záznamy u nás nedostupné. Vypověděl, že si je vědom, že vložením děl bez svolení vlastníků autorských práv porušuje nějaké právní normy, ale vše dělal hlavně proto, že má hudbu rád,“ sdělila Daniela Vlčková, tisková mluvčí Policie ČR.

Když byl správcem autorských práv prostřednictvím úložiště upozorněn, že veřejně zpřístupňuje hudbu podléhající ochranné známce, začal vložené soubory mazat. Na základě získaných poznatků kriminalisté muže obvinili ze spáchání přečinu porušení autorských práv, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

„V této souvislosti je na místě připomenout, že nejen hmotné statky, ale také výtvory duševní činnosti mají své vlastníky. Opomenutí či bagatelizování této skutečnosti sebou může přinést značné problémy např. v podobě trestního stíhání,“ zakončila Vlčková.

Komentáře