Sběr vánočních stromků začne hlavně pod dnešním svátku Tří králů

TŘINECKO  V Třinci se každý rok promění na kompost několik tisíc vánočních stromečků. Jen tento týden popeláři svezli v celém regionu několik desítek jehličnanů, ale nejvíce jich bude po dnešním svátku a lidé je budou postupně odstrojovat do konce ledna.

Dnešní svátek Tří králů končí cyklus vánočních svátků. To znamená mimo jiné odstrojování vánočních stromků, které někdy lidé dávají do nádob na směsný komunální odpad nebo do nádob na tříděný odpad, místo je odstavit vedle kontejnerů.

– Již nepotřebný vánoční symbol nepatří do komunálního odpadu. Jednak výrazně snižuje kapacitu nádob, navíc je to neekologické. Loni jsme našli další využití pro několik tisíc vánočních stromků hlavně ze sídlišť a z centra města, protože domkaři si je zpracovávají sami. Výhodu je, že neurčujeme den, kdy mají lidé jehličnany odložit na stanoviště kontejnerů. Při menším množství je svážíme v pondělí společně s velkoobjemným odpadem, ten se ve sběrném dvoře ještě třídí. Když je jich již více, jedeme ve čtvrtky okruh jen pro stromečky – vysvětluje Tomáš Ondraszek, vedoucí komunálních služeb skupiny SMOLO s tím, že umělé vánoční stromky, které již dosloužily, by měli lidé odevzdat ve sběrném dvoře.

Jehličnany, které pracovníci sesbírají ze stanovišť na komunální odpad nebo přijmou ve sběrném dvoře, neskončí na skládce, ale najdou další využití – jsou zpracovány na dřevní štěpku, která po smíchání s bioodpadem slouží k výrobě kompostu. Proto je třeba stromečky odstrojit a zbavit ozdob.

– Vánoční stromečky nadrtíme na štěpku a společně s bioodpadem promícháme v míchacím voze. Hmota prochází díky působení mikroorganismů samovolným zahříváním až na 78 °C, my zajišťujeme a udržujeme v zakládkách předepsanou vlhkost a pravidelné provzdušňování, které zaručí mikrobiální nezávadnost kompostu a zamezí klíčivosti semen plevelů. Hmota takto fermentuje 6 až 8 týdnů, dozrávání pak trvá 3 až 4 měsíce – vysvětluje vedoucí sběrného dvora SMOLO Petr Klus s tím, že celková roční kapacita kompostárny je 8 400 tun, přičemž jen letos se zde vyrobilo odhadem 1 867 tun kompostu.

Foto: TZ

Komentáře