Skály, hory a tolerantní manželka

JABLUNKOV V rámci Mezinárodního festivalu outdoorových filmů, který se konal v Jablunkově, jedním z hostů byl  vynikající polský alpinista a horolezec Jacek Matuszak.

Jacek Matuszak kromě toho, že se věnuje horolezectví, je autorem mezinárodního projektu Alpine Wall Tour, tedy celovečerního dokument o dvou nejlepších polských alpinistech – Łukaszi Dudekovi a právě Jacku Matuszakovi. Příběh sleduje horolezce na největších evropských stěnách, jako je Tre Cime di Lavaredo v Dolomitech a Monte Brento v údolí Sarca. Mezi krásnými výhledy a tvrdými a nebezpečnými stoupáními je to příběh o překonání vlastních slabostí, vášně a partnerství v horách.

Po zhlédnutí filmu se konala beseda, na které Jacek Matuszek odpovídal na dotazy diváků. Otázky, stejně jako u prvního hosta festivalu freeridera Robina Kalety, se týkaly vlastního strachu, jak ho překonávat, jestli je v životě důležitý. Matuszak vyprávěl o místech, které navštívil, kde se potkal se zajímavými lidmi, kteří ho inspirovali. Zdůraznil, že nejraději leze na skály, které bere jako výzvu. Rád se svým parťákem vytyčuje nové trasy.

Diváci se ptali i na rodinný život, jak jeho cesty vnímá manželka.

„Mám velmi hodnou a tolerantní ženu, díky které můžu dělat to, co dělám. Velmi jí za to děkuji,“ zakončil besedu Matuszek.

Největší úspěchy:

Španělska cesta (8b+, 500m) na Cima Grande di Lavaredo

Brento Centro (8b, 1000m) na Monte Brento

Bellavista (8b+, 500m) na Cima Ovest di Lavaredo

 

 

Komentáře