Soubor Oldrzychowice slavil 40

TŘINEC V sobotu 12. října soubor Oldzychowice slavil v třinecké Trisii 40 let od svého založení. Zároveň se slavilo 110 let od narození oldřichovického rodáka Jana Taciny, polského hudebníka, etnografa a folkloristy. I proto byl jubilejní koncert rozdělen na dvě části.

Na scéně třineckého  kulturního domu soubor Oldrzychowice Místní skupiny PZKO Oldřichovice předvedl to nejlepší co umí. Tančily Oldrzichowicki dziecka, tedy nejmladší členové souboru, Małe Oldrzychowice (náctiletí členové) a Oldrzychowice samotné, tedy dospělí členové. Dohromady tedy zhruba 80 tanečníků pod vedením Marka Grycze, Janiny Kokotek a Agaty Gut.

Na programu první části koncertu byly tance z různých regionů – například valašské, kašubské, k vidění byl i krakowiak a čardáš. Druhá část byla regionální, neboť věnovaná Tacinovi, a jeho dílo představily Oldrzychowice v podobě autentického folkloru.

U příležitosti jubilea se na scéně předvedla také kapela Ja-kubka, která nabídla velmi zajímavou hudební koláž skládající se s lidových a současných písniček.

Na koncertu nechyběli významní hosté. Generální konzulka Polska v Ostravě  Izabella Wołłejko-Chwastowicz konstatovala, že soubor Oldrzychowice je nejlepších exportním zbožím Třince, primátorka Třince Věra Palkovská na scéně přemýšlela, zda někdo zůstal doma anebo je celý Třinec právě v Trisii na koncertu a  senátor Jerzy Cieńciała pozval Oldrzychowice do Prahy na vystoupení ve Valdštejnských zahradách.

Komentáře