Stovky vánočních stromků se už proměňují na kompost

TŘINEC Popeláři prozatím svezli z území Třince přes dvě tuny vánočních stromků.  Použité jehličnany se budou ze stanovišť kontejnerů sbírat do začátku února, do tzv. Hromnic. V létě z nich pak bude kvalitní kompost.

– Jen v pondělí to bylo více než 283 kusů jedliček, smrčků nebo boroviček. V kompostárně se budou postupně drtit na dřevní štěpku, která se přimíchává do dalšího, biologicky rozložitelného odpadu, který v areálu Tyrská zpracováváme na kvalitní kompost – uvedl Tomáš Ondraszek, vedoucí komunálních služeb společnosti SMOLO CZ.

Proto musí být stromečky odstrojeny a zbaveny ozdob, nemají se balit do folie nebo pytlů. Chybou je také vkládání stromečků do nádob na směsný komunální odpad nebo na bioodpad. Stromek je objemný a nádobu prakticky ucpe.

Výhodou je, že máme v Třinci v areálu Tyrská vlastní kompostárnu. Štěpku z vánočních stromků a společně s dalším bioodpadem promícháme v míchacím voze. Hmota, která prochází díky působení mikroorganismů samovolným zahříváním až na 78 °C takto fermentuje šest až osm týdnů, dozrávání pak trvá tři až čtyři měsíce,“ říká vedoucí kompostárny a sběrného dvora Petr Klus.

Celková roční kapacita třinecké kompostárny je 8 400 tun, loni se zde vyrobilo zhruba 1 867 tun kompostu. Zpracovává se tu především pokosená tráva, listí, větve a rostlinné zbytky ze zahrádek a domácností dodávané prostřednictvím městského systému sběru bioodpadů, z údržby veřejné zeleně nebo ze sběrných dvorů.

Foto: TZ

Komentáře