Střelec, který zabil ve fakultní nemocnici šest lidí, je po smrti.

OSTRAVA Těžko pochopitelný čin se dnes v 7,19 hod. stal ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Neznámý muž v čekárně zastřelil pět lidí, šestý postřelený zemřel na operačním sále. Střelec, který postřelil dohromady devět lidí, byl po zhruba třech hodinách nalezen. A je po smrti.

Dle dostupných údajů muž střílel zblízka z krátké ruční zbraně, mířil na hlavu a na krk. Premiér Andrej Babiš uvedl, že mezi oběťmi jsou lidé z čekárny. Střílelo se na oddělení traumatologie. Střelba začala v 7,19 hod. první hlídka byla na místě v 7,24 hod., pachatel utekl.

„Pachatel opustil nemocnici v době příjezdu policie,“ uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Pátrací akce se účastnilo několik stovek policistů. Střelce se jim podařilo identifikovat díky kamerovému systému nemocnice.

S policisty při pátrací akci spolupracovala matka střelce, kterou útočník po činu kontaktoval.

Ředitel FN Ostrava Jiří Havrlant v 10,30 hod. informoval, že pět lidí bylo na místě mrtvých, a šestý zemřel při operaci na operačním sále. „Sedmý člověk je po operaci, ale zůstává ve vážném stavu. Osmého pacienta lékaři stále operují,“ dodal. Oběťmi útoku v nemocnici jsou pacienti traumatologické ambulance.

Podle Radiožurnálu je pachatelem stavební technik Ctirad V. Jeho totožnost Radiožurnálu potvrdily dva důvěryhodné zdroje, poznal ho z fotky i ředitel společnosti, v níž pracoval.

Podle informací České televize se zastřelil v autě, ve kterém ujížděl, nedaleko Loděnice v Děhylově poblíž Ostravy, zhruba 8 kilometrů od místa činu.

„Dopadli jsme pachatele střelby. Dvaačtyřicetiletý muž se před zásahem policie střelil do hlavy, je mrtev. Děkujeme veřejnosti za součinnost a pomoc při pátraní,“ informovala policie na Twitteru.

Důvodem činu, jež spáchal, měl být údajně pocit, že je těžce nemocný a nikdo ho nechce léčit. Premiér Babiš pro ČT 24 uvedl. „Mám informaci, že byl v nemocnici léčen, ale ještě se zjišťuje, jestli kvůli jeho zdravotnímu stavu došlo k nějaké reakci.“ Dodal také, že se muž údajně léčil na jiném oddělení, než ve kterém došlo ke střelbě.

Ředitel moravskoslezské policie uvedl, že pachatel měl tři trestní záznamy.  „Násilné nebo majetkové trestné činnosti,“ upřesnil.

Úvodní foto: Deník/Lukáš Kaboň

Komentáře