Třetí úsek má skluz, i kvůli mostům

TŘINEC, REGION Místo července nejdříve podzim. Stavba třetího, tedy posledního úseku obchvatu Třince, nabrala několikaměsíční zpoždění. Na vině není pouze pandemie nebo počáteční majetkoprávní problémy, ale i nedostatky v technické dokumentaci mostů.

Původně měl být úsek Třanovice-Nebory zprovozněn v červenci 2022. Tak se však nestane. Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl přiznal, že kritickým místem stavby jsou především mostní objekty, které v nemalé míře stojí za zpožděním v realizaci stavby. – Projektová dokumentace mostů se musela přepracovat z českých do evropských norem, a to zejména z hlediska zakládání mostů a počítání nosných konstrukcí. V tuto chvíli však stavbě nebrání nic, aby se mohla realizovat – uvedl.

S možností, že by se třetí úsek zprovoznil až v roce 2023 zásadně nesouhlasí primátorka Třince Věra Palkovská, která během setkání s Radkem Mátlem přímo na stavbě obchvatu, sdělila: Apeluji na ŘSD, aby udělalo vše pro to, aby se dokončení zpozdilo co nejméně. Chápu, že problémy zde jsou, ale nejsou nepřekonatelné. Nemusí být hotové výsadby nebo protihlukové stěny, ale pro nás je důležité, aby byl na podzim 2022 třetí úsek průjezdný, protože právě v zimním období dochází k nehodám, často i se smrtelnými následky.

– Zhotovitel nárokuje prodloužení doby výstavby, ale myslím si, že nepůjde o prodloužení zásadnějšího charakteru. Nejsem schopen predikovat, jestli to bude září, říjen nebo listopad, ale stavba bude určitě zprovozněna ještě před zimou 2022/2023. Budeme se zhotovitelem jednat a bude hodně záležet na průběhu stavební sezony – přislíbil generální ředitel ŘSD.

Dobrou zprávou je, že stavba třetího úseku obchvatu Třince nemusí řešit finance. Jak informoval ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk HořelicaTato stavba je v rámci rozpočtu plně pokryta. Pro  letošní rok je to asi 1,3 miliardy, která je vyhrazena čistě na tuto stavbu. Pokud by se ukázalo, že bude potřeba navýšit finanční zdroje, kdyby se urychlily jednotlivé práce, tak jsme připraveni rozpočtovým opatřením rozpočet upravit.

Připomeňme: Stavba úseku Nebory – Třanovice v délce 5,4 km, který naváže na obchvat Třince, odstartovala v listopadu 2019. Po dokončení tento nový úsek vytvoří pokračování silnice I/11 od dálnice D48 až po státní hranici se Slovenskem a definitivně dořeší plynulé propojení od Mostů u Jablunkova po Třanovice.

Foto: ŘSD, město Třinec

 

Komentáře