Třinec má novou výstavu ve veřejném prostoru

TŘINEC Od konce ledna se v Třinci několik zastávek proměnilo ve výstavní plochy, na kterých můžeme zhlédnout fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal a Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Enviromentální žal je odborný termín, kterým označujeme dopad klimatických změn na naši psychiku a mentální zdraví. Lidé, kteří trpí enviromentálním žalem, propadají úzkostným stavům a depresím. A právě tento jev posloužil jako hlavní motiv pro fotografický projekt, který od konce ledna zdobí vybrané třinecké zastávky.

Téma environmentálního žalu je něco, co se ve společnosti objevuje relativně krátkou dobu. V různých momentech historie byly prožívané různé druhy žalu související se stavem společnosti nebo světa. Způsobovaly jej války, mor, ekonomické krize. Environmentální žal je velmi specifický a to především vzhledem aktuálním klimatickým změnám. Zároveň je to výzva pro umělce, kteří tento fenomén zpracovávají, protože to není vůbec jednoduché uchopit. Jsem proto moc ráda, že se toho ujali Darina Kubiková a Tanasis, kteří jsou výborní fotografové a dokáží pomocí fotografie vyjádřit i něco tak niterného, jako je žal nebo smutek,“ říká Katarína Klusová, kurátorka Galerie města Třince.

Zastavení u umění je cyklus, který už tradičně oživuje třinecký veřejný prostor. První výstavu mohli lidé vidět před třemi lety, kdy byl vystavujícím umělcem fotograf Jan Kufa Kičeřok. V loňském roce ho vystřídala ilustrátorka Dorota Branna. Cyklus je určen především místním umělcům nebo těm, kteří pocházejí z Třinecka, případně k našemu regionu mají blízko. Výjimkou tedy nejsou fotografové Darina Kubiková a Tanasis, kteří jsou zakladateli třineckého Atelieru 551.

Foto: TZ

Komentáře