TŘINEC Šampionát v Brně se nesmazatelně zapíše do její paměti. Třinecká výškařka Bára Sajdoková na něm vybojovala premiérový mistrovský titul v kategorii žen.

Při neúčasti české jedničky Michaely Hrubé triumf Báře Sajdokové vynesl úspěšný pokus na výšce 180 cm.

Pořadatelé ke skoku vysokému žen přistoupili originálně. Soutěž probíhala v pátek večer na náměstí Svobody v Brně, díky čemuž byla velmi atraktivní. Cestu k titulu měla Bára otevřenou, soupeřky ji nedokázaly odpovědět už při výšce 180 cm. Bára si zajistila nominaci na mistrovství Evropy družstev, bude to její první reprezentační start v seniorské kategorii,“ zdůraznil předseda atletického oddílu z Třince Stanislav Sajdok mladší.

Další cenný kov do Třince přivezla Aneta Chlebiková, v běhu na 5000 metrů potvrdila skvělou formu a skončila druhá. Těsně pod stupni vítězů skončil Marek Chrascina, v běhu na 3000 metrů překážek skončil těsně čtvrtý.

Výškařka Sajdoková potvrzuje solidní formu z posledního období. Na nedávném mistrovství Evropy do 19 let zvládla 184 cm a obsadila dělené páté místo. Ještě předtím Sajdoková vyhrála juniorské mistrovství ČR v osobním rekordu 186 cm.

Na evropské scéně se v dobrém světle předvedli i další třinečtí atleti. Aneta Chlebiková při své premiéře na ME do 22 let zaběhla na pětikilometrové trati osobní rekord a skončila čtrnáctá.

Na šampionátu starého kontinentu třineckou atletiku reprezentovali ještě další dva závodníci. Marek Chrascina ani René Sasyn se však do finále neprobojovali.

Letošní prázdniny pro atlety nezačaly tradičním odpočinkem, ale směřovaly k vrcholným akcím evropského významu. Vše načal Tomáš Lichý, který na základě dodatečné nominace získal možnost startovat na ME v běhu do vrchu. Ve Švýcarském Zermattu se na šesti kilometrové trati představilo téměř 80 závodníků a Tomáš obsadil 32 příčku.

Mistrovství Evropy do 23 let proběhlo ve švédském Gävle za účasti dvou třineckých závodníků – Marka Chrasciny (3000 m překážek) a Anety Chlebikové (5000 m).
Marek absolvoval rozběhy. Přestože se do finále neprobojoval, zkušenosti získané během premiérového vystoupení na vrcholné akci na dráze se mu určitě budou hodit. Aneta Chlebiková opět posunula svůj i oddílový rekord na 5000 m. Aneta běžela rovnou finále, v němž skončila čtrnáctá. Výsledný čas 16:09,77 s znamená vylepšení osobního rekordu, dalším Anetiným cílem je pokoření času 16 minut,“ poinformoval Sajdok mladší.

Ve švédském Borås se konalo mistrovství Evropy juniorů, na kterém Třinec reprezentovali Bára Sajdoková a René Sasyn. „O skvělý výsledek se postarala Bára, když ve čtvrteční kvalifikaci překonala 181cm a postoupila tak do finále, do kterého se kvalifikačním sítem dostalo 12 nejlepších atletek. Základní výška byla 170cm a s tou i s výškou 175cm si Bára poradila hned prvním pokusem. Další výšky Bára zdolala napodruhé a 184 cm navíc s obrovskou rezervou. Osobní rekord 187cm byl, pro svěřenkyní Aleše Dudy z Vítkovic, tentokrát nad její síly, nicméně dělené páté místo je pro Báru velkým úspěchem,“ zdůraznil Stanislav Sajdok mladší.

Ázerbájdžánské Baku bylo dějištěm evropských her mládeže. V běhu na 1500 metrů ČR reprezentovala Karolína Sasynová na 1500m. V konkurenci 15 závodnic doběhla šestá.
Běželo se mi super, závod byl pomalu rozběhnutý a do poslední pětistovky jsem byla kolem posledního místa, proto je pro mě konečné šesté místo a čas 4:34min skvělý úspěch,“ rozplývala se nadějná atletka.

Komentáře