ČESKÝ TĚŠÍN Velkého úspěchu dosáhla Knihovna Třinec na celostátní knihovnické přehlídce s názvem O knihovnických aktivitách (OKnA), která se před několika dny konala v Českém Těšíně.

Tématem letošního ročníku byly Báje a pověsti se zaměřením na 2. stupeň základních škol. V silné konkurenci zvítězily třinecké knihovnice Klára Szturcová a Simona Kubišová, které poutavě zpracovaly severskou mytologii a život Vikingů.

Máme z toho obrovskou radost, protože konkurence byla velká a všichni byli výborní. I když bylo hodnocení poroty super a publikum nás ocenilo několikanásobným potleskem, tak abychom byly upřímné, nečekaly jsme to,“ shodly se Klára Szturcová a Simona Kubišová. „Je to velká motivace a nakopnutí do další práce pro celou Knihovnu pro děti i Mklub,“ doplnily.

Na soutěžní přehlídku OKnA se každoročně sjíždějí knihovníci z celé České republiky. Cílem je prezentovat a ocenit nejlepší programy pro děti a mládež, které by se měly stát zdrojem inspirace pro ostatní knihovny.

Na předem daná témata připravují lekce, které prezentují pozvaným třídám z místních škol. Výkony knihovníků pak hodnotí odborná porota složená z knihovníků, pedagogů a psychologů. Součástí programu jsou také workshopy určené soutěžícím i divákům.

Knihovnické lekce patří ke klíčovým aktivitám třinecké knihovny. Jejich smyslem je totiž rozvoj čtenářských a informačních dovedností a knihovny jsou jedny z mála míst, kde mohou lidé rozvíjet nejen je, ale i kritické myšlení.

Navíc jsou lekce mezi třineckými školáky a jejich učiteli oblíbené a vyhledávané. Jen v roce 2018 jich třinečtí knihovníci zvládli uskutečnit více než 400 a zúčastnilo se jich 8 500 dětí. Často vyjížděli i mimo Třinec, do okolních obcí a měst, kam si je zvaly základní, střední nebo mateřské školy.
(JD)

Komentáře