Třinecké železárny možná omezí výrobu

TŘINEC Okupace Ukrajiny armádou Ruské federace, která začala minulý týden ve čtvrtek, má dopad na Třinecké železárny. Kvůli výpadku dodávek železené rudy, werk musí přejít do úsporného režimu. Ve hře je i omezení výroby.

Železná ruda dovážená z Ukrajiny tvoří tři čtvrtě spotřeby českých hutí. Nyní, z důvodu války, zásobování rudou z Ukrajiny se o víkendu výrazeně omezilo, přesněji řečeno zastavilo. A Třinecké železárny musí urgentně řešit, z čeho budou vyrábět surové železo.

Před třemi dny tisková mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková pro Hospodářské noviny uvedla, že „v Třinci není na pořadu dne omezení výroby„. Dnes je všechno jinak. – Pracujeme na zajištění dodávek z jiných světových dolů. Do doby, než dorazí první nové dodávky, musíme spoléhat na naše zásoby a samozřejmě najet do úsporného režimu, abychom si vytvořili dostatečný prostor pro manévrování. Ve hře je omezení výroby. Vše nyní propočítáváme a připravujeme různé varianty – sdělila mluvčí na náš dotaz, zda werk je z důvodu války na Ukrajině nucen omezit výrobu.

Pro Třinecký hutník generální ředitel TŽ Jan Czudek ohledně omezení výroby uvedl: Prioritou je zachovat výrobní agregáty v bezpečném chodu, byť v omezeném režimu, aby nedošlo k jejich poškození. Dotkne se to vysokých pecí, ocelárny, koksárenských baterií. S ohledem na pokles objemu surové oceli se to samozřejmě projeví i na válcovnách, které od března budou muset snížit výrobní plány. Vše ještě propočítáváme a jednáme se zákazníky. Bohužel v tomto se nás válečný konflikt dotkl velmi citelně.

Dodejme, že železná ruda  z Ukrajiny byla dosud hlavní položkou česko-ukrajinského dovozu. Loni Česká republika dovezla z Ukrajiny rudu za 19 miliard korun, což je zhruba polovina veškerého importu z Ukrajiny do Česka. České hutě, tedy i Třinecké železárny, berou, resp. braly rudu z naleziště u města Krivoj Rog, zhruba 300 kilometrů vzdušnou čarou od Mariupolu, strategického přístavu na břehu Azovského moře, který je nyní ruskou armádou obklíčen a čelí ostřelování (jeho ovládnutí by Rusku umožnilo spojit po souši okupovaný ukrajinský Krym s  Doněckou a Luhanskou oblastí).

 

Komentáře