Tuto sobotu se brány dílen, farem a výroben otevřou dokořán

REGION Asociace regionálních značek pořádá v sobotu 25. září první celostátní den otevřených dílen, farem a výroben. Dveře dokořán ten den otevřenou také někteří držitele regionální značky kvality Gorolsko Swoboda. Návštěvníci akce se pak mohou zúčastnit fotosoutěže.

Porta Aperta neboli brány dílen, farem a výroben dokořán je den otevřených dveří u výrobců – držitelů certifikátu regionálních značek kvality. První ročník, do kterého se přihlásilo téměř 80 výrobců z celé republiky, se koná tuto sobotu. Vedle jedinečné možnosti poznat, kde a jak certifikované produkty vznikají, a setkat se s jejich tvůrci, bude na řadě míst možné vlastnoručně si vyzkoušet výrobu a podle charakteru produkce budou připravené i ochutnávky či doprovodné programy pro děti i dospělé.

Přehlednou mapu a podrobné informace o jednotlivých zapojených místech najdete na www.porta-aperta.cz.

 

V Mikroregionu Gorolsko Swoboda můžete navštívit:
Sýrárnu Hrčavský grunt na Trojmezí, která na sobotu připravila ukázky výroby, prezentaci a ochutnávku, prodej výrobků, a také truhlářské a drátenické dílny pro děti i dospělé neboť hosty Hrčavského gruntu budou Truhlářská dílnička zpod Girové a Drotárska dielna z Podzávoza u Čadce.

Pražírničku u Chalupky, která  čerstvou kávu ze zelených zrn praží praží přímo na Hrčavě. Připravena je praktická ukázka výroby a prodej výrobků.

Řemeslnou šicí dílnu v Jablunkově, která se věnuje krejčovství, šití a renovace lidových krojů, výšivce, háčkování krajek, pletení a výrobě textilních doplňků. V sobotu se návštěvníci mohou těšit na ukázky a dílny řemesel a výrobních postupů pro děti i dospělé, a také vlastnoruční výrobu drobných upomínkových předmětů a prodej výrobků.

Výrobu stružoků/slamníků v Mostech u Jablunkova. Výrobna se věnuje produkci
tradičních slaměných matrací z pratelného povlaku z přírodních materiálů (směs bavlny a lnu) s náplní z žitné slámy, uzpůsobené k doplňování a výměně slámy. Na sobotu je připravena ukázka výroby stružoků, dílny pro děti, včetně pracovních listů speciálně připravených pro tuto příležitost, možnost objednávky slamníku na zakázku a ochutnávka regionálních pokrmů.

Pro všechny návštěvníky sobotní Porta Aperty v našem regionu, mikroregion Gorolsko Swoboda připravil fotosoutěž – v každém ze 4 otevřených stanovišť je třeba pořídit fotografie, následně vybrat ty nejlepší a poslat dohromady 4 fotografie, po jedné z každého stanoviště na e-mailovou adresu: farnik.karolina@seznam.cz. Na vítěze čekají samozřejmě hodnotné ceny.

ikz

Komentáře