U Dudrocka už mečí jaro

NÁVSÍ Daniel Drong z Návsí přezdívaný coby bývalý rocker Dudrock je nejen muzikant v gajdošské kapele Bukóń, ale i nadšený chovatel koz. Právě včera odpoledne se radoval ze dvou narozených kůzlat. „To je důkaz, že jaro už se opravdu blíží,“ říkal.

Drongovi běžně při skládání textů a hudby hledí přes rameno některý z kozlů. Teď jsou však anglonubijské kozy i prase v zimním stanovišti. Jakmile se oteplí, přemístí je chovatel kousek od domu do menšího hospodářství, kam si za nimi chodí odpočinout.

Jeden z kozlů dokonce dostal jméno Palo Habera, protože se mu prý z profilu podobá. Na dalšího kozla, mazla srdcem i duší, se zase volá Ludvík van Beethoven. Ostatní členové stáda nesou názvy po někom z rodiny. „Když vidím zvíře, skoro pokaždé mi připomene nějakého člověka. Ostatně byly to právě kozy, které mohou za můj přechod od rockerského způsobu života k spíše meditativnímu,“ vysvětluje Drong.

V kapele Bukóń hraje s Otmarem Kantorem z Jablunkova. On drží v rukou housle nebo zpívá, Kantor ovládá gajdy, píšťaly a okarínu. Nyní k nim patří i zpěvačka Dorota Kurková, o které shodně tvrdí, že pozvedla kapelu nejméně o tři příčky výš. Má ten správný gorolský hlas a gorolskou duši.

Jana

 

Komentáře