Únor bílý – Roman Jochymek pod Niesłanikym šílí!

JABLUNKOV Co se dá podniknout, než vyrazíte na odpolední směnu? Můžete dospávat, kutit něco v dílně, čučet na obrazovku. Anebo se se můžete jít vykoupat do Olzy – jak to dělá Roman Jochymek z Jablunkova. Mráz nemráz, zima, nezima.

Roman Jochymek se kdysi rozhodl, že udělá něco pro své zdraví, a tak se začal otužovat. Od studené sprchy přešel ke koupání ve studené a posléze v ledové vodě. „Bylo mi líto, že už končí léto. Rozhodl jsem se, že si prodloužím plaveckou sezonu, a tak jsem se chodil koupat do Olzy na podzim a pak i v zimních měsících,“ zavzpomínal.

Vloni plánoval, že do ledové Olzy vstoupí, i když udeří třeskuté mrazy. Při mínus dvaceti stupních si svůj oblíbený otužilecký rituál nepodstoupil. „Do vody chodím zahřátý, z domu ke splavu vždycky běžím. Uklouzl jsem na ledě a natáhl si sval. Jelikož jsem nemohl běhat, rozhodl jsem se, že nebudu riskovat,“ vysvětlil.

Dnes po deváté hodině si znovu dopřál svou tradiční proceduru. Teploměr ukazoval dva stupně pod nulou, vál slabý vítr. V ledové vodě vydržel asi dvě minuty, udělal několik temp tam a zpátky a vylezl na břeh. „Schválně jsem změřil teplotu vody, teploměr mi ukázal mínus dva až mínus tři stupně. Voda pod splavem silně proudí, takže řeka v tomto místě nezamrzá. Kousek dál už ano,“ poukázal Jochymek.

Zatímco na podzim se chodí koupat sám, jakmile teplota vzduchu i vody klesne k nule, doprovází ho kamarádi. Nejčastěji Josef Straka, bývalý jablunkovský fotbalista. „Když měl v úterý odpolední směnu, byl se mnou Bogdan Haratyk. Sám bych koupání neriskoval. Mohu prozradit, že Pepa do studené vody také občas vleze,“ podotkl Roman Jochymek.

K řece přišel v teplácích a tričku s krátkým rukávem, na kterém měl pouze mikinu. Angína, chřipka, viróza? Ne, tohle on zná jen z vyprávění!

 

Komentáře